10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Türkiye’de İş sağlığı ve Sağlık Gözetimi

Ana Sayfa » İş Sağlığı » Türkiye’de İş sağlığı ve Sağlık Gözetimi
Paylaş
Tarih : 28 Mayıs 2014 - 1:19

cizgi_adam-11 işTürkiye’de İş sağlığı ve Sağlık Gözetimi

Gelişmekte olan ülkelerden biri olarak Türkiye’de de pek çok meslek hastalığı ve iş kazası geçirilmektedir. Bu anlamda ülkemiz önlemlerini hızla çoğaltması, çalışanlarını bilgilendirmesi ve işverenlerin de işyerlerinde hızla doğru güvenlik önlemlerini almak ve çalışma şartlarını yaratmak konusunda zorlaması gereken ülkelerin başında gelmektedir

Çalışma hayatında iş sağlığına ilişkin olarak temel düzenlemeler de yasalarla güvence altına alınmıştır. Bu düzenlemeler Anayasa, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve İş Kanunu’nda yer almaktadır.

Anayasa’nın 50. Maddesinde “kimsenin yaşına, cinsiyetine ve gücüne uygun olmayan işlerde çalıştırılamayacağına”, 56. Maddesinde de “herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğuna” dair hükümler bulunmaktadır.

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda ise sağlık gözetiminin sürekliğini öngören periyodik-portör muayenesinin kimlere, ne sıklıkla yapılacağı belirtilmektedir. Sağlık gözetimi kavramı ise mevzuatta tanımlanmıştır.

Çalışanların hak ve yükümlülükleri de yasa ve mevzuatlarla tanımlanmıştır. Buna göre çalışanlar ve temsilcileri, sağlıklı bir çalışma ortamının oluşması için bu konuda hazırlanan talimat ve prosedürlere uymak, işyeri sağlık biriminin çalışmalarını desteklemek, sağlık muayeneleri, bilgilendirme ve eğitim programlarına katılmak ve gerektiğinde işbirliği yapmakla yükümlüdürler. Çalışanlar, sağlık muayenelerinin sonuçlarıyla ilgili olarak hatalı veya hataya yol açabilecek bilgiye itiraz hakkına sahip olmakla birlikte, çalışanlar ve temsilcileri, işyerinde sağlık gözetiminin yerine getirilmesine ilişkin organizasyonlarda, karar verme sürecinde yer almak hakkına sahiptirler. Ayrıca çalışanlar ve temsilcileri, öncelikle sağlık gözetiminde yürütülecek hizmetlerin amaç ve yöntemleri konusunda, daha sonra da sağlık gözetimi sonucunda elde edilen verilerin kullanılması ile ilgili bilgilendirilmek zorundadırlar.

İşveren, bir hastalık veya olumsuz bir sağlık etkisi saptandığında; çalışanın hastalığının tedavisine ve bildirimine yönelik görevlerini yerine getirmeli, riskleri önlemek için alınan önlemleri gözden geçirmeli, çalışanın riske maruz kalmayacağı başka bir işte görevlendirilmesini sağlamalı, uzmanların veya yetkili makamın önerilerini uygulamalı, düzenli sağlık gözetimi yapılması için gerekli düzenlemeyi yapmalıdır. Mesleki hastalık ve kaza durumlarında, hekim, uzman veya yetkili makam maruz kalan çalışanlar için tıbbi muayene istemelidir. İş sağlığında iş yeri sahibinin sorumlulukları çok büyüktür ve tüm çalışanlarına karşı sorumludur.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye
İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye

Ah bu iş yaşamı. Onunla da onsuz da olmuyor, olamıyor değil mi? Hem evli de bekar da olunsa sağlıklı bir yaşam için iş yaşamı önemli. Ne

2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri
2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri

Bu yazının yazılmasına vesilen olan olay aslında Aksaray’da yani yaşadığım kentte dün 19 yaşında bir gencin vinçten düşerek ölmesi. Dahası

2015 İlk Altı Ay İş Kazaları
2015 İlk Altı Ay İş Kazaları

2015 yılının ilk altı ayını kapsayan iş cinayetleri raporuna göre en az 794 işçinin iş kazası sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz