10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Varis Nedir

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Varis Nedir
Paylaş
Tarih : 05 Şubat 2015 - 9:53

varisVaris Nedir?

Varis, bacaklarda derinin altında yer alan toplardamar genişlemesine verilen isimdir. Toplardamarın düzenli olarak çalışamadığı durumlarda varis oluşur.

Varisin Nedenleri 

Aslında varisin nedenleri hepimiz tarafından bilinmekle beraber yine de belirtmek gerekir ise uzun süre ayakta kalmak ve yorulmak varis hastalığına yol açmaktadır. Bunun dışında bir diğer neden yüksek topuklu ayakkabı kullanmak, aşırı dar ve vücuda yapışan giysiler giymek ve bu giysilerin sentetik özelik içermesi virüse yol açan faktörler olarak söylenebilir. Genetik faktörlerin etkisi olup olmadığı konusunda ise net bir şey söylemek mümkün değildir. Aşırı kilo da varise yol açan nedenler arasındadır.

Varis Türleri

Varis türleri temelde üçe ayrılır. Bunlar şunlardır: Büyük varisler. Orta boy varisler. Kılcal varisler.

Bunları kısaca açıklamak gerekir ise:    Büyük varisler, ebatları en büyük olan varis türleridir. Yaklaşık olarak çapları 4 ile 15 mm arasında değişir ve dışarıdan bariz bir biçimde görünür. Orta boy varislerin ebatları ise biraz daha küçüktür ve çapları 2 ile 4 mm arasında değişir dışarıdan da bir biçimiyle görünürler, kılcal varislerde ise durum biraz daha farklıdır, çapları 1 ile 2 mm arasındadır, deride çıkıntı yapmazlar, renkleri kırmızı ile mor arasındadır.

Varisin Tedavisi

Varis tedavisine tek başına karar verilecek bir hastalık değildir. O yüzden türü ve çapı ne olursa mutlaka bir uzman doktora başvurmalı ve onun önereceği tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Doktorlar genelde varisin türüne göre 2 ayrı yöntem uygulamaktadır. Bunlar arasında ileri vakalarda ameliyat yani cerrahi müdahalede vardır ve bunun dışında ameliyatsız yöntem olarak, Endovenöz Lazer Ablasyon yani modern tedavi de uygulanabilmekte. Ayrıca daha basit varislerde krem, jel verildiği de olabilmekte.

Varise Yakalanmamak İçin  Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Yukarıda varisin nedenlerine değinmiştik, tüm bu nedenler ortadan kaldırıldığında varisten kurtulmak mümkün. Yani öncelikle kişinin kendine özen göstermesi son derece önemli. Kişi hiçbir şartta, hiçbir neden ile kendine haksızlık etmemeli. Kendine özen göstermeli.

O yüzden ister moda olsun, isterse kendine çok yakışsın, jarse gibi, koton içermeyen pantolon, çorap gibi giysileri giymemeli. Bunun yanında yaptığı iş ne olursa olsun, uzun süre ayakta kalmamalı, eğer işi illaki ayakta kalmayı gerektiriyor ise bir saat çalıştıktan sonra mutlaka on dakika oturup dinlenmeli, gün boyu iş yerinde çok yoruluyor ise eve geldiğinde ayağının altına bir yastık koyup ayağını yüksekte tutarak dinlenmeli ve ayağını ılık suda en az yarım saat dinlendirmeli.

Yüksek topuklu ayakkabılardan uzak kalmalı. Tüm bunlara rağmen bu konuda bir değişiklik yok ise yani varis devam ediyor ise bir cilt uzmanına başvurmalı ve başka nedenleri var mı araştırmalı.

Eğer kilonun fazla ise kilo verilmesi de varisten kurtulmak için önemlidir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz