10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Vertigo Nedir?

Ana Sayfa » SAĞLIK » Vertigo Nedir?
Paylaş
Tarih : 13 Mayıs 2014 - 7:51

Frustrated young blond woman with fingers in earsVertigo Nedir?

Bu hastalık kişide baş dönmesi, hareket ve denge duygusunun yitirilmesi ile kendini belli eder. Hatta vertigo hastalığı kendisini  göz kararması ile de belli eder. Vertigo hastalığı toplumda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık bir hastalık olarak kabul edilmez ama hastalığın habercisi sayılır.

Vertigo Belirtileri

Vertigo hastalığının en belirgin ve en sık görülen belirtisi kişide oluşan baş dönmesi ve kulakların çınlamasıdır. Hastalık şiddetli bir şekil almaya başlayınca kişide bulantı ve kusma fazlalaşır ve kişi ayakta durmada zorluk çeker.

Vertigo Nedenleri

Vertigo rahatsızlığı iç kulak ile ilgili rahatsızlıklar, denge siniri ile ilgili hastalıklar ile beyin sapı ve beyincikte oluşan hastalıklarda görülebilmektedir. İç kulak rahatsızlığına en güzel örnek Meniere hastalığını gösterebiliriz. Bu hastalıkta kişi dakikalar hatta saatler süren ataklar ile baş etmek zorunda kalır. Kişi ayakta dengesini sağlayamaz. En küçük bir harekette kişide hemen vertigo ortaya çıkar. Bunun arkasından kişide mide bulantısı, kusma ve kulak çınlaması gelir. Eğer bu ataklar uzun sürerse kişide duyma kaybı da ortaya çıkar. İyi huylu fakat tekrarlayıcı baş dönmesi hastalığı da iç kulak rahatsızlığından ileri gelmektedir. Bu rahatsızlık başın belli bir pozisyonu sırasında ortaya çıkar. Pozisyon düzeltilince baş dönmesi geçer. Diğer nedenler arasında beyin sapı ve beyinciğin birleşme bölgesinde oluşan tümörler, bu bölgede damarların tıkanması, bazı romatizmal hastalıklar, oturup kalkarken tansiyonun yükselip alçalması, bazı kalp hastalıkları, ağır bir şekilde geçirilen kansızlık hastalığı ve metabolik hastalıklar vertigo rahatsızlığına sebep olabilmektedir.

Vertigo Teşhisi

Vertigo rahatsızlığının teşhisi için ayrıntılı incelemeler yapılmalıdır. Kişinin gerçekten bu rahatsızlığı geçirip geçirmediği sorulan sorular ile anlaşılmaya çalışılır. Daha sonra kişinin nörolojik olarak bir kontrolü yapılır ve gerekirse beyin MR’I çekilir. Bu film sayesinde beyinde ne tür bir rahatsızlığının olduğu ortaya çıkacaktır. Bu incelemelerin dışında kulak muayenesi ve işitme ile ilgili testler yapılır. Kişiden kan tahlili yaptırması istenir. Bu rahatsızlığın başka bir hastalık ile ilintili olup olmadığı belirlenir.

Vertigo Tedavisi

Vertigo rahatsızlığının neden olduğu hastalık teşhis edildikten sonra ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. İç kulak ile ilgili şikâyetlerde doktor genellikle kişinin şikâyetlerini azaltmayı sağlayan bir tedavi uygulayacaktır. Sık olarak tekrarlayan vertigo ataklarını engellemek için doktor ona göre ilaç tedavisi uygulayacaktır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz