10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Yaz Geliyor İshaller Artıyor

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Yaz Geliyor İshaller Artıyor
Paylaş
Tarih : 27 Mayıs 2014 - 13:30

ishal(1)İshal, dışkıda ki su içeriğinin ve miktarının artması olarak tanımlanır. Mikrobik veya mikrobik olmayan nedenlerle ortaya çıkan ishallerin birçok alt nedeni vardır. Bunlar; antibiyotikler başta olmak üzere çeşitli ilaçlar, çeşitli hastalıklar, hormonal rahatsızlıklar, barsak veya barsak komşuluğunda ortaya çıkan tümöral oluşumlar, aşırı ve ani ısı değişimleri olarak sınıflandırılabilir. Ayrıca psikolojik etkilerle de ishal meydana gelebilir. Heyecanlanma, üzüntü, korku, stres gibi durumlar da ishale neden olabilir.

Tüm bu saydığımız şeylere ek olarak, yaz mevsiminin yaklaşması da ishali tetikler çünkü yazın havalar ısınır bu nedenle gıdalar içindeki mikroorganizmalar çok hızlı şekilde çoğalır. Seyahatlerinde artmasıyla, beslenme düzeni değişir. Sıcak havaların korkulu rüyası sivri sinekler, mikropları birinden bir diğerine taşımaya başlar. Tüm bu sebeplerden dolayı yaz aylarında ishal şikayetleri artar.

            İshalin en önemli belirtisi, dışkının yumuşak ya da su kıvamında gelmesidir. İnce barsaklarda hastalık yapan parazit ve bakterilerin ishallerinde dışkı miktarı ve su içeriği fazla, kalın barsakta hastalık yapanlarınkinde az ve dışkılama sayısı daha fazla olur. Kolera bakterisinin yaptığı ishal ise, su gibi ve pirinç suyu görüntüsünde tariflenen ishallerin en ciddisi ve hayatı tehdit edenidir. Kalın barsakta ishale neden olan mikroplar, dışkının iltihaplı ve sümüksü görünmesine neden olurken, barsak duvarını da zedeleyerek damarların kanamasına sebebiyet verirler. Karında gurultu ve bazen bulantı, karın ağrısı, iltihabi durumlarda bunlara ilaveten ateş de ishalle beraber ortaya çıkabilir.

Nedenlerine ve belirtilerine değindiğimiz ishalin tehlikesini azaltmanın ilk adımı birçok kişinin ortaya attığı ‘su içilmemeli’ iddiasının aksine bol su ve sıvı tüketmektir. İshal olunca çok fazla su kaybettiğimiz için bunu geri kazanmamız gerekmektedir. Bu nedenle sıvı tüketilmediğinde ishal artar ve ağırlaşır. Ancak ishalin neden kaynakladığını öğrenmek çok fazla önem taşır. Mikrobik ishallerin 24 saatten fazla sürdüğü ve ilaç tedavisi gerektirdiği unutulmamalıdır.

Haşlanmış patates ve püresi, yağsız çorba, makarna ve pirinç pilavı, haşlanmış yağsız et ve tavuk, yoğurt, ızgara köfte, yağsız peynir, ekmek, şeftali, elma ya da havuç püresi, muz yenilebilir. Sıvı olarak da kaynatılmış su, ayran, şekersiz açık çay, şekersiz elma kompostosu, asidi alınmış maden suyu.

İshal olunca uzun bir süre geçmesi için doktor tavsiyesi ve kendi çabalarımızla tedavi uygularız. Ancak burada önemli bir noktada ishalden nasıl korunacağımızı bilmektir. Bir dikkat edelim…

Temizliğimize dikkat ederek, sık sık ellerimizi yıkamalıyız.

-Açıkta satılan, hiç bilmediğimiz suları içmemeli, bunlarla yıkanan besinlerden uzak durmalıyız.

-Yiyecek tüketiminde taze olmalarına özellikle özen göstermeliyiz.

-Ambalajı bozuk, açıkta satılan gıdaları kesinlikle almamalı, pişirilmemiş ya da az pişirilmiş ürünlerden uzak durmalıyız. Sıcaklarda yağlı gıdaları da fazla tercih etmemeliyiz.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz