10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Yaz Geliyor, Anne Adayları Dikkat!

Ana Sayfa » Anne ve Bebek » Yaz Geliyor, Anne Adayları Dikkat!
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2014 - 14:14

744363_detayHamilelik anne adayları için hem çok heyecanlı hem de oldukça zorlu bir süreç. Her geçen gün kilo artışı ile beraber biraz daha zorlanan anne adaylarının dirençleri yaz aylarında iyice azalıyor. Sürekli artan vücut ısısını dengelemek içinse birçok tavsiye bulunuyor.

Öncelikle hamilelerin fazla su kaybı yaşayacaklarını göz önünde bulundurarak bol sıvı tüketmeleri gerekiyor. Halsizlik, bitkinlik gibi şikayetler içinde birebir olan sıvı alımı yorgunluk hissini de azaltacaktır. Ancak sıvı derken, hem idrar çıkışını arttıran kola, kahve, çay gibi içeceklerden hem de su tutucu özelliği olan gazlı içeceklerden çok miktarda alınmamalıdır. Ayrıca anne adayları fazla kalorili yiyeceklerden uzak durmalı ve dengeli beslenmelidir. İki kişilik yemek yeme devrinin bittiğini hatırlatmakta fayda var.

– Kıyafet seçiminin yaz aylarında hamileler için büyük önemi var. Anne adayları mutlaka pamuklu kıyafetleri tercih etmeli. Açık renk kıyafetler ile yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

– Gebeler güneş altında kalmaktan kaçınmalıdır. Fazla güneş gebelik lekelerine neden olabileceği gibi, sıcak nedeniyle fenalığa da yol açar. Ama güneşten köşe bucak kaçmakta yanlıştır. Sabah erken ya da akşam geç saatlerde kısa sürelerle güneşlenmek bebek ve anne için sağlıklıdır.

– Yüzme sporu yapıldığında muhakkak temiz havuzda ya da denizde yüzülmelidir. Ayrıca gebeler için tasarlanmış mayolar tercih edilmelidir. Uzun süre ıslak mayoyla durmak tavsiye edilmez.

– Gaz yapıcı gıdalar yerine lifli gıdalar tercih etmeli.

– Egzersiz katiyetle yapılması gereken aktivitelerin başında gelir ancak akşam üzeri serin vakitte yapılmalıdır. Hamile kadınlar için en ideal sporlar ise; yüzme, yürüyüş ve yogadır.

– Bazı adaylar, ellerinde ve ayaklarında ödem olduğunu söyleyerek tuz kullanımını azaltır ancak bu ödemlerin tuz kullanımıyla hiçbir alakası yoktur. Sadece geçmişinde hipertansiyon olan hastalar tuz kullanmamalıdır. Bunun dışında hamilelerin tuz kısıtlaması yapmaları için bir neden yoktur. Tuzlu ayran ve soda da mineral ihtiyaçlarının karşılanması açısından oldukça önemlidir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BEBEK MASAJI NEDİR?
BEBEK MASAJI NEDİR?

Bu yazıda çoğu zaman yaşama sebebimiz olan evlatlarımızın bebeklik döneminde uygulanması önem taşıyan bebek masajı konusunda kısa kısa bilgiler

2 Yaş Çocuğunun Özellikleri
2 Yaş Çocuğunun Özellikleri

2 yaş çocuğunda negativizm dediğimiz dönemi yaşarız yani her şeyin tersini yapma eğilimi… Yapma dersiniz yapar, koşma dersiniz koşar. Çünkü

Lohusa Depresyonu
Lohusa Depresyonu

Kadınlar hakkında yazmak istiyorsanız onların geçtikleri yollardan geçmeli, onların yürüdükleri gibi yürümeli (yüksek topuklar üzerinde keçi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz