Bizi Takip Edin

Anne ve Bebek

Yaz Geliyor, Anne Adayları Dikkat!

Yayınlandı

on

744363_detayHamilelik anne adayları için hem çok heyecanlı hem de oldukça zorlu bir süreç. Her geçen gün kilo artışı ile beraber biraz daha zorlanan anne adaylarının dirençleri yaz aylarında iyice azalıyor. Sürekli artan vücut ısısını dengelemek içinse birçok tavsiye bulunuyor.

Öncelikle hamilelerin fazla su kaybı yaşayacaklarını göz önünde bulundurarak bol sıvı tüketmeleri gerekiyor. Halsizlik, bitkinlik gibi şikayetler içinde birebir olan sıvı alımı yorgunluk hissini de azaltacaktır. Ancak sıvı derken, hem idrar çıkışını arttıran kola, kahve, çay gibi içeceklerden hem de su tutucu özelliği olan gazlı içeceklerden çok miktarda alınmamalıdır. Ayrıca anne adayları fazla kalorili yiyeceklerden uzak durmalı ve dengeli beslenmelidir. İki kişilik yemek yeme devrinin bittiğini hatırlatmakta fayda var.

– Kıyafet seçiminin yaz aylarında hamileler için büyük önemi var. Anne adayları mutlaka pamuklu kıyafetleri tercih etmeli. Açık renk kıyafetler ile yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

– Gebeler güneş altında kalmaktan kaçınmalıdır. Fazla güneş gebelik lekelerine neden olabileceği gibi, sıcak nedeniyle fenalığa da yol açar. Ama güneşten köşe bucak kaçmakta yanlıştır. Sabah erken ya da akşam geç saatlerde kısa sürelerle güneşlenmek bebek ve anne için sağlıklıdır.

– Yüzme sporu yapıldığında muhakkak temiz havuzda ya da denizde yüzülmelidir. Ayrıca gebeler için tasarlanmış mayolar tercih edilmelidir. Uzun süre ıslak mayoyla durmak tavsiye edilmez.

– Gaz yapıcı gıdalar yerine lifli gıdalar tercih etmeli.

– Egzersiz katiyetle yapılması gereken aktivitelerin başında gelir ancak akşam üzeri serin vakitte yapılmalıdır. Hamile kadınlar için en ideal sporlar ise; yüzme, yürüyüş ve yogadır.

– Bazı adaylar, ellerinde ve ayaklarında ödem olduğunu söyleyerek tuz kullanımını azaltır ancak bu ödemlerin tuz kullanımıyla hiçbir alakası yoktur. Sadece geçmişinde hipertansiyon olan hastalar tuz kullanmamalıdır. Bunun dışında hamilelerin tuz kısıtlaması yapmaları için bir neden yoktur. Tuzlu ayran ve soda da mineral ihtiyaçlarının karşılanması açısından oldukça önemlidir.

28 Haziran 1988’de İzmit’te dünyaya geldim. 23 Nisan İlköğretim Okulu’nun ardından, Atılım Lisesi’nde öğrenimime devam ettim. Sınava girerek Anadolu Üniversitesi’ni kazandım. 2012 yılında mezun olduktan sonra yerel bir televizyonda çalışmaya başladım. Editörlük ve montaj operatörlüğü yaptığım iş yerimden 2014 yılında ayrıldım. Şuan Açıköğretim İnsan Kaynakları okuyor ve bir hukuk bürosunda çalışıyorum. Bir yandan da evden kendi mesleğim ile ilgili çalışmalar yürütüyor ve makale yazarlığı yapıyorum. Adres : Yahya Kaptan Mah. E/5 Kocaeli Telefon : 05542378896

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne ve Bebek

Sağlığına dikkat et

Sevdiklerin ve kendin için Sağlığına dikkat etmelisin

Yayınlandı

on

Fotoğraf : Sağlık için

Özel Sağlık Bilgileri

“Kendin ve Sevdiklerin için Sağlığına dikkat et”

Sizlere özel sağlık bilgileri hakkında bir takım bilgiler aktaracağız

Okumaya devam et

Anne ve Bebek

BEBEK MASAJI NEDİR?

Yayınlandı

on

Bu yazıda çoğu zaman yaşama sebebimiz olan evlatlarımızın bebeklik döneminde uygulanması önem taşıyan bebek masajı konusunda kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağız. İşte o bilgiler.
bebek-masaj-yontemleriNasıl yapılır?
Basit bir gaz sancısı ya da basit ağrılar bebeklerde bazen kabus haline gelebiliyor. Ağlama, huzursuzluk, uykusuzluk, iştahsızlıklarıyla bu tür sorunlarını belli eden bebeklere, uygulanacak küçük masaj teknikleri ile rahatlatmak mümkün.
Doğumundan 15 gün sonra başlanabilecek olan bebek masajında bebeğe, anne ve babaların nitelikli ve programlı bir masaj tekniği uygulamaları gerekiyor.
Mutlaka bir uzmana danışarak başlanması gereken bebek masajının sistemli bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor.

Faydaları Nelerdir? Neden Yapılmalı?

Masajın anne ve bebek arasındaki dokunma duygusunu, duygusal bağı gelişirken, dokunma yoluyla bebeğin vücudunda bir takım hormonların salınımı da artıyor.
Bebeğin gelişiminde hızlandıran bir etkiye sahip olan masaj, düzenli yapıldığında bebeğin dolaşım sistemini canlandırıyor.
Solunum ve sindirimini etkin hale getirir.
Masajın bebekte görülen en önemli etkisi sakinleştirici özelliği.
Masaj bebeklerde ağrıları azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Masaj uygulaması bebeklerde ağırlık ve boy artışları üzerinde olumlu etki yaratıyor.
Masaj yapılan bebeklerin boyları diğer bebeklere göre daha hızlı uzuyor.
Yine masaj uygulanan bebekler diğerlerine göre daha fazla çevreyle ilgili olurlar, aktif ve canlı davranış sergilerler.
Masaj nasıl uygulanmalı?
Gelişi güze uygulanmaması gereken masajın mutlaka bir hekim önerisinde, bilgi destekli olması gerekiyor.
Özellikle hasta ve problemli bebeklerde masaj yaparken çok dikkatli olunması gerekirken, dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında hijyen geliyor.

Kaynak: Prof. Dr. Rahmi Örs

Okumaya devam et

Anne ve Bebek

2 Yaş Çocuğunun Özellikleri

Yayınlandı

on

2 yaş çocuğunda negativizm dediğimiz dönemi yaşarız yani her şeyin tersini yapma eğilimi… Yapma dersiniz yapar, koşma dersiniz koşar. Çünkü beyni kelimenin ilk hecesini alır: Yap, Koş… Olumsuzluk yapma eğilimi olduğu için dili olumluya çevirmek çok önemli.  Koşma yerine yanımdan yürü, bağırma yerine küçük sesimiz nerde gibi… Bütün yaş dönemlerinde önemli ama 2 yaşta anne baba arasında tutarlılık daha bir önem kazanıyor. Evetse evet, hayırsa hayır… Çünkü çocuk bir anneye bir babaya bakıyor ve bilinçaltında “Bunlar daha aralarlında anlaşamıyorlar bana kural mı koyacaklar” diyor. Çocuğu dinlemeyi bilmek de gerekiyor. Ne kadar çok dinlerseniz karşı tarafın size anlatacak o kadar çok şeyi oluyor.

 

2 yaş kişiliğin geliştiği dönemdir. Anne babalar çocukların dirençleri ile ilgili şikayetlerde bulunduklarında “Ne güzel, bunlar kişiliğinin geliştiğinin göstergesi” diyorum. Çocuk bu nokta da diyor ki “SEN VARSIN AMA BEN DE VARIM VE BİR FİKRİM VAR” siz bu yaklaşımı çok fazla hayırlarla, kurallarla götürürseniz, biraz kişilik zedeleniyor. Ama çok fazla kuralsız götürürseniz o zamanda sınırsız, doyumsuz bir kişilik gelişebiliyor. Evet ve hayırları dengeye oturtmak gerek. Gün içinde nelere evet nelere hayır dediğinizi düşünün. 2 yaşta çok fazla “Hayır!” olmaması gerekiyor. Biraz daha esnek bir hava çizebilmek ve kendi yapabildiklerine olanak sağlamak çok önemli.

 

Sınırlar konusunda anne baba olarak önceden fikir birliği sağlamak gerek. Ailenin sorumluluğunda olan konularda ortak karar gerekir. Okul, yemek, uyku saatleri gibi… Bu konulardaki rutin çocuğu rahatlatır. Ne kadar hırçın davransa da “Hayır”ı gördüğünde aslında çok rahat ediyor. Ne kadar istemiyor gibi görünseler de bu kuralları rutinler dahilinde yaşamlarında oturtmaları lazım.  Çocuğa annenin ayrı babanın farklı davranması ise otorite açısından oldukça riskli

 

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr