10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Yaz Meyvelerinin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Yaz Meyvelerinin Faydaları Saymakla Bitmiyor
Paylaş
Tarih : 08 Eylül 2015 - 16:18

berries-raspberries-blackberries-blueberries-red-currants

Yaz mevsimi gelince akla gelen çilek, böğürtlen, kiraz ve kızılcık gibi meyveler renkleriyle olduğu kadar faydalarıyla da dikkat çekiyor. Meyvelere renk veren maddeler başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın devası ve yoğun şekilde antioksidan kaynağı!

Yaban Mersini (maviyemiş): 2000′li yıllardan önce ülkemizde yetişmeyen bu meyve ve benzerleri sıklıkla yaban mersini adıyla anılsa da Türkçe’de maviyemiş olarak karşılık buluyor. İçerdiği maddeler beynin bilişsel fonksiyonlarını olumlu olarak etkileyerek, yaşlılarda hafızayı düzeltiyor. Kan basıncı, kalp hızı ve şeker kontrolüne yardımcı oluyor.

Ahududu (frambuaz): Siyah ve kırmızı cinsleri olan bu meyvenin, denekler üzerindeki etkilerinden yola çıkılarak kolesterol yüksekliği olan kişilerde damar sertliğini engelleyici özelliği olduğu yahmin ediliyor.

Böğürtlen: Birçok gıdadan antioksidan açısından çok daha zengin olan bu siyah meyve, şekeri yükseltmiyor, beyni yaşlanmaya karşı koruyor ve kemik erimesini engelliyor. Çok daha önemlisi sindirim sistemi kanserlerine karşı koruyucu özellik gösteriyor.

Kiraz, Vişne ve Çilek: Bu meyvelerin faydaları saymakla bitmiyor. Ağrı kesici özelliği olan meyveler, damar sertliğine karşı koruyor, romatizmal hastalıklar ve gut hastalığında yardımcı özellik sergiliyor. Uykuyu düzenleyen bu meyvelerin metabolizmayı hızlandırarak kolay kilo verdirdiği de biliniyor.

Kızılcık: Damar sertliğini engelleyici özelliğiyle, kalp-damar hastalıkları ve inmeye karşı koruyucu etki gösteren kızılcık, kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolün artmasına yardımcı oluyor. Kırmızı renkli bu meyve idrarı asit hale getirerek, idrar iltihabını ve bazı cins böbrek taşlarının gelişimini de engelliyor.

Kırmızı lahana, marul ve patlıcan (kabuğu): Meme kanserine karşı koruyucu etki gösteriyor.

Şalgam (mor/siyah havuç): Kan yapıcı ve güçlendirici bu besin, hem ishal kesici hem de kabızlık giderici. Ancak faydaları bununla da bitmiyor. Karaciğeri koruyucu şalgamın damar sertliğini ve kanseri engelleyici olduğunu söyleniyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz