10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Yeni Doğan Bebeklerin Beslenmesi

Ana Sayfa » Anne ve Bebek » Yeni Doğan Bebeklerin Beslenmesi
Paylaş
Tarih : 29 Mayıs 2014 - 13:33

PRYeni doğan bebekler gerek anne, gerek baba gerek ise ailenin diğer fertleri için yeni bir adımdır. Yeni bir yoldur ve bu yolda kişilerin bilmesi gereken temel şeyler vardır.

Bebekler özel ihtimam gerektiren varlıklardır. Bebeklerin gelişim sürecinde atılacak her adım son derece önemlidir. Özelikle bebeklerin beslenmesi son derece önem taşır. İşte biz bu yazıda temel beslenme kurallarından bahsedeceğiz. Bunlara uyulması çocukların temel sağlığını oldukça etkilemektedir.

Yeni doğan bebekler  ister prematüre olsun, ister normal  doğan bebek olsun belli  beslenme kaideleri vardır. Bunlar şunlardır:

  • Yeni doğan  bebekler mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü en az altı ay devam etmelidir.  Anne sütü çok güçlü bir antibiyotiktir ve yapılan araştırmalar göstermektedir ki ne kadar anne sütü alınırsa, çocuğun bağışıklık sistemi o kadar güçlenmekte ve bebeklerin hastalıklara karşı direnci o kadar yüksek olmalıdır. O yüzden eğer anne sütü var ise devam ettiği yere kadar devam etmeli, anne çalışan bir kadın ise işe gitmeden sütünü almalı ve acıktığında diğer kişiler taraından kaşıkla verilmelidir.
  • Bebeğe verilen tüm yiyecekler doğal olmalıdır. Çocuğua verilecek çorba, yoğurt vb ürünler evde hazırlanmalıdır. Hazır yoğurt, hazır meyve suyu, hazır çorbalar tercih edilmemelidir. Mümkün olduğunca yiyecekleri yeneceği zaman az miktarda hazırlanmalıdır. Katkı içeren, içinde kimyasal olan hiçbir yiyecek bebeklere verilmemelidir
  • Bebeklerin beslenmesinde biberona alışmaması için mümkün olduğunca kaşıkla beslenmelidir.
  • Eğer mama kullanımı gerekiyor ise mutlaka yaşına, kilosuna ve cinsiyetine uygun olanlar seçilmeli, son kullanım tarihlerine dikkat edilmelidir. Mamalar  yeneceği zaman hazırlanmalı ve anında tüketilmelidir.
  • Zamanı gelmeden, doktor önermeden ek gıdalara geçilmemeli ve bir doktor kontrolünde bebeklerin beslenmesi yapılmalıdır.
  • Bebeklerde eğer herhangi bir besin alerji yapıyor ise bırakılmalıdır.
  • Su ılık olarak verilmelidir. Mümkünse dinlendirilmiş su tercih edilmelidir.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BEBEK MASAJI NEDİR?
BEBEK MASAJI NEDİR?

Bu yazıda çoğu zaman yaşama sebebimiz olan evlatlarımızın bebeklik döneminde uygulanması önem taşıyan bebek masajı konusunda kısa kısa bilgiler

2 Yaş Çocuğunun Özellikleri
2 Yaş Çocuğunun Özellikleri

2 yaş çocuğunda negativizm dediğimiz dönemi yaşarız yani her şeyin tersini yapma eğilimi… Yapma dersiniz yapar, koşma dersiniz koşar. Çünkü

Lohusa Depresyonu
Lohusa Depresyonu

Kadınlar hakkında yazmak istiyorsanız onların geçtikleri yollardan geçmeli, onların yürüdükleri gibi yürümeli (yüksek topuklar üzerinde keçi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz