10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Zayıf bünyeli kişiler nasıl beslenmeli?

Ana Sayfa » Beslenme ve Obezite » Zayıf bünyeli kişiler nasıl beslenmeli?
Paylaş
Tarih : 13 Mayıs 2014 - 19:05

caf3cfa2e666f8056083ad77ca30de09Bazı kişiler bünye olarak daha zayıf olabilmekte ve sık sık hastalığa yakalanabilmekteler. Bu tür kişilerin sahip olduğu bünye daha zayıfolduğundan genellikle televizyonlarda, gazete ve dergilerde hatta doktorların katıldığı programlarda sürekli duyulan bir kelime var. Bu kelimemiz antioksidan, antioksidan içeren maddelere daha fazla önem vermesi gereken kişiler bünyesi zayıf kişilerdir. Sağlık durumu yerinde ve bünyesi gayet sağlıklı olan bir kişi bile antioksidan alımına dikkat etmelidir.

    Peki, hemen her yerde sıklıkla duyduğumuz bu antioksidan maddeyi barındıran yiyecekler nelerdir? En başta vitamin olarak bilgi vermek gerekirse A, C ve E vitaminleriantioksidan besinler olarak gruplandırılmaktadır. Ayrıca beslenme alanında beş besin grubu olarak isim yapmış yiyeceklerden de dengeli olarak beslenmek gerekmektedir. Beş besin grubu süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, ekmek, sebze ve meyve olarak ayrılmıştır. Zayıf bireylerde bu besinlerden en çok önem verilmesi gerekenler sorulacak olursa meyve ve sebzeler denilebilir nedeni ise en çok antioksidanmaddenin sebze ve meyvelerde bulunduğu bilinmektedir. Günde eşit olarak dağılmış ortalama beş porsiyon kadar sebze ve meyvelerden oluşan ara öğünler yapmakta zayıf olan bünye eksiklerini kapatacak, eksik yoksa daha da güçlü hale gelmesini sağlayacaktır. Zayıf bünyeye sahip olan kişiler genellikle kolay hastalanabilir, mevsim ve hava değişimlerinden çok kolay etkilenebilmektedir burada bünye derken kast edilmek istenenlerden biriside elbette ki bağışıklıktır bunun için yukarıda saydığımız besinlerden farklı olarak tahıl grupları, bulgular, yumurta ya da yulaflı besinler tercih edilerek daha dirençli hale gelinebilir.

    Özetle açıklanmaya çalıştığımız tek vücudumuzun yalnızca bir besin grubuna ihtiyaç duymadığı bunun yerine daha çeşitli hatta renkli besinlerin her zaman vücudumuza daha iyi geleceğidir. Vücudumuzun hangibesin maddesine direkt olarak ihtiyaç duyduğunu ya da hangisinden eksiklik çektiğimizi tam olarak bilemeyeceğimiz için daha önce bahsettiğimiz gibi ana öğünlerde ve araya sıkıştırılan meyve ve sebze porsiyonlarında en çok önem verilmesi gereken kavram çeşitliliktir. Örneğin muzu düşünelim, muz faydalı olduğu su götürmez bir gerçektir fakat günde beş adet muz yemek bünya zayıf olsun ya da olmasın aşırı yüklenmeden başka bir işe yaramayacak ve fazla gelen besin maddeleri aynı fazlalıkta vücuttan atılacaktır, onun yerine bir adet muz birkaç adet çilek gibi çeşitli meyveler yemek en mantıklı yol olacaktır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kısa Kısa Obezite
Kısa Kısa Obezite

Obezite Nedir? Obezite vücutta aşırı yağ artımıyla (kilo alımı) ortaya çıkan, çevresel etkilerle tetiklenen genetik zeminli kronik bir hastalıktır. Obezite

En Etkili Yağ Yakan Yiyecekler
En Etkili Yağ Yakan Yiyecekler

1. Zerdeçal Zerdeçal, sarı çiçekli ve büyük yapraklı bir bitkidir. Bu bitki besin haline dönüştürüldüğünde ise sarı renkli bir toz olur.

Sağlıklı Yiyecekler
Sağlıklı Yiyecekler

Yapılan araştırmalara ve uzmanların görüşlerine göre dünyanın en sağlıklı 10 yiyeceği şunlar: Somon: En iyi anti-aging gıdasıdır.İçerdiği

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz