10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

makyaj yapmanın zararları

Ana Sayfa » Güzellik » makyaj yapmanın zararları
Paylaş
Tarih : 27 Nisan 2014 - 11:16

MAKYAJ YAPMANIN ZARARLARI NELERDİRMAKYAJ YAPMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Genç yaşlı kadın erkek birçok kişinin güzelleşmek ve ya daha genç görünmek amaçlı yaptığı makyajın günümüzde önemli hastalıklara yol açtığı bilinmektedir. Bu konuda yapılan bilinçsiz tüketimin yanı sıra aşırı makyajda insan sağlığına büyük zararlar vermektedir.

Makyaj yapmanın zararlarını şu şekilde maddeleyebiliriz:

Kullanılan makyaj malzemelerindeki birçok kimyasal madde gözeneklerden vücuda alınıyor ve bu da kanser riskini artırdıkça artırıyor.
Silinmeden uzun süre yüzde kalan makyaj malzemeleri ciltteki gözeneklerin tıkanmasına ve akne oluşumuna yol açıyor. Gözenek tıkanıklığı cildin hava almamasına ve terlemesine neden oluyor. Hava alamayan ciltte kararmalar ve çökmeler meydana geliyor.
Cilde uygulanan her bir makyaj malzemesi cildin bir kat yaşlanmasına neden oluyor. Çoğu makyaj malzemesinin içerisinde elastikliği azaltıcı maddeler bulunuyor. Bu maddelerde kullanım arttıkça ciltte sarkmalar meydana geliyor.
Cildin içyapısını da bozan makyaj malzemeleri ya çok kuru ya da aşırı yağlı bir cilt meydana getiriyor.
Yanlış kullanılan her makyaj malzemesi ciltte aşırı kıllanma kızarıklıklar hatta kendini tekrarlayan yaralara neden oluyor.
Makyaj yapmak ne kadar erken yaşta başlarsa o kadar büyükte hasara yol açıyor.
Fondöten, rimel gibi malzemelerin yapılan araştırmalarda kısırlık, hormon bozukluğu gibi pek çok hastalığa sebebiyet verdiği kanıtlanan zararlar arasında bulunuyor.
Makyaj yapmak sadece kişinin cildine değil cebine de zarar veriyor. Kozmetik malzemeleri üzerinde çalışan firmalar en güzel ve kaliteli ürünleri üretebilmek adına çok pahalı ürünler piyasaya sürüyor. Kişinin ihtiyacına cevap vermesi açısından kaliteli olan bu ürünlerde içerisinde şu ve ya bu şekilde zararlı maddeler içeriyor.
Makyaj yapan insanlar bir süre sonra kimyasal bir özellik taşıyor ve öldüklerinde toprak içerisinde bulunan ayrıştırıcılar tarafından parçalanamayıp doğaya zararlı bir hale geliyor.
Makyaj yapmak insan sağlığı açısından zararlı olsa da yine de kimse makyaj yapmaktan vazgeçmiyor. Bu vazgeçmeyişin nedeni biraz araştırıldığında büyük firmaların çıkar sağlamak için insanları bu maddelere özendirdiği görülebilir. Reklamlarda güzel, çekici ve özel olduğu hissettirilen mankenler kullanılarak insanların kafasına makyaj yapmanın insanı değiştirdiği özel ve güzel kıldığı fikri verilmeye çalışılıyor.

Zararları bilinen bu ürünleri kullanmayan ya da az kullanan kişilerin diğer kullananlardan daha sağlıklı ve daha güzel olduğu da araştırma sonuçlarıyla kanıtlanan bir gerçektir.

Etiketler : , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Vücut Tipine Göre Mayo Seçimi
Vücut Tipine Göre Mayo Seçimi

İşte o bilgiler inanın faydasını göreceksiniz. Sonuçta her şey daha güzel görünmeniz için Büyük Göğüslü İseniz… Eğer göğüsleriniz

Koltuk  Altı Koyulaşması
Koltuk Altı Koyulaşması

Koltuk Altı Koyulaşmasının Nedenleri Kimi zaman son derece masum nedenler ile yaş ilerlemesine bağlı olarak koltuk altı kararması yaşansa bile

Bir Kadının Makyaj Çantasında Olması Gerekenler
Bir Kadının Makyaj Çantasında Olması Gerekenler

Makyaj kadınların kurtarıcısıdır. Göz altı torbalarının giderilmesinde, ağızları küçük ise daha büyük göstermek için, çok ama çok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz