Bizi Takip Edin

Sağlık Bilgi Sistemleri

Sağlık Kurumlarında CRM Kullanımı

Yayınlandı

on

Sağlık Kurumlarında CRM Kullanımı

Röportaj Beyza BAĞRIYANIK

Güven Sağlık Grubu Dijital Pazarlama ve Satış Direktörü Derin Sökmen ile Sağlık kurumlarında CRM kullanımının önemini konuşacağız.

Sizi tanıyabilir miyiz ?

Yaklaşık 22 senedir sağlık sektöründe görev yapan  sağlık çalışanıyım. Eğitimini Marmara Üniversitesi Sağlık Kurumları Yöneticiliği bölümünde tamamlayıp yine Marmara Üniversitesi’n de sağlık kurumları idaresi üzerine master yaptım.  Bir hastanenin  tüm departmanlarında  çalıştım. 22 sene boyunca, hasta hizmetleri, lojistik, satın alma, pazarlama, CRM gibi bütün pozisyonlarda görev aldım. Bu gün, Ankara’daki Güven Hastanesi’nin ve Güven Sağlık Kurumuna ait firmaların hepsinin Dijital Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevini yürütmekteyim.

CRM kurma çalışmaları yaptığınızı biliyoruz. Peki CRM  nedir, beklentilerinizden bahseder misiniz?

Öncelikle CRM dediğimiz Customer Relation Management , yani Müşteri İlişkileri Yönetimi, aslında çok büyük ve dipsiz bir kavram. Günümüz koşullarında özellikle akıllı cihazlar sayesinde kişilerin bıraktıkları dijital izler ve bu izlerin müşteri davranışlarına yansıması CRM kavramının çok farklı yerlere götürmektir. O sebeple biz kendi kurumumuzda CRM kurgulama dan önce bir veri altyapısını nasıl kurabiliriz, bundan nasıl faydalı olabiliriz diye tasarlamak istedik.

 

İki temel kavramdan bahsetmek isterim. Bir tanesi kişilerin dijital ayak izleri.  Yani kişilerin kullandıkları sosyal medyalar, kullandıkları telefonlar,  Whatsapp’ta ne kadar süre  çevrimiçi kalıyor ya da dijital mecralarda hangi kullanma alışkanlıkları var,   bunlar çok büyük önem kazanıyor.  Bu konuda bir tavsiyem olacak. Netflix’de Greyderler isimli bir belgesel var. Burada aslında dijital mecralardan kişileri takip ederek Amerika seçimlerini nasıl sonuçlarına etki edebileceklerini kadar uzanan bir serüven anlatılıyor. Elbette bunların hepsini yaparken kanunlara, kurallara ve Kişisel verilerin korunması kanunu na (KVKK)   bağlı kalmak gerekiyor. Ama yine de bu dijital izleri toparlayıp kişilerin ihtiyaçlarına yönelik hizmetleri ve ürünleri tasarlayıp çizecek bir altyapı aslında çok büyük ve geniş bir kavram.

İkincisi ise CRM ‘deki   müşteri kavramının sağlığa  uyarlanması. Biz aslında ilk iş hayatımıza başladığımız günden beri veya hastanelerde çalıştığımız günden beri hasta müşteri değildir kavramı üzerine eğitildik. Böyle bir görgü ve eğitimi aldık. O yüzden biz müşteri yerine  daha çok hasta ve hasta olmayan kişiler içinde birey veya kişi olarak nitelendiriyoruz. Terminoloji olarak bunun altını özellikle çizmek istedim.

CRM kurmada ki öncelikli amacımız hakkında önсеlikle şunu  söylemek isterim. CRM biz kurduk ya da böyle yaptık bitti tarzında bir şey mümkün değil. CRM bir yolculuk. Bu yolculuk esnasında sizden hizmet alan kişiler hakkında bir takım bilgiler edinip onların davranışlarından  istedikleri, ihtiyaçları yönünde  veri toplayıp kendi hizmet ve ürünlerinizi buna yönelik geliştirmeniz gerekiyor.

Bizim  sağlamayı düşündüğümüz en büyük faydalardan bir tanesi kişilerin sağlığını geliştirmek ve kişiye özel hizmetleri geliştirmek olacaktır. Bununla beraber ürünlerimizi çeşitlendirmek, hizmetlerimizi çeşitlendirmek, bir sadakat programı yaratarak bir büyüme elde etmek en büyük hedeflerimizden bir tanesi.

CRM ile yapmayı planladığınız işler nelerdir?

Az önce de söylediğim gibi eğer CRM  bir yolculuk, bunun bir çok bileşeni var. En temel kalemleri şunlar. Birincisi sağlıklı bir veri altyapınızın olması gerekiyor. Sizden hizmet alan kişilerin yaşam döngüsü (life cycle)  dediğimiz bir müşteri hareketleri yani hasta hareketleri oluyor.  Üçüncüsü ise segmentasyon.  Kişileri segmente ederek onlar hakkında daha fazla ve nitelikli veriyi tutmayı hedefliyoruz. Bununla beraber kronik hastalık takibi özellikle pandemi döneminde önem verdiğimiz ve ilk başladığımız noktalardan biri olacak ve yine pandemi döneminde bir mobil aplikasyonumuz ve buna bağlı aslında point of care dediğimiz yani evdeki cihazlarla sağlık verilerinin takibi giderek önem kazanmakta. Grubumuz bünyesinde yer alan Güven Future şirketi de bizi mobil uygulama  ve kişiye özel sağlık cihazlarının evlerde kullandırılması noktasında bize destek vermektedir. Öncelikli olarak kronik hastalık takibine önem verdik. Pandemi koşullarında kronik hastalığı olan kişiler özellikle hastaneye gelmekten çekindikleri ya da evlerinden çıkmaya çekindikleri için onlara özel hizmetleri gibi gerektiğinde yerinde hizmetlerin tasarlanması ve onlara sunulması yönünde bir takım projeleri hayata geçirdik.

Hastanenizde CRM uygulama sürecindeki deneyimlerinden de bahseder misiniz?

Burada tabii ki az önce bahsettiğim gibi çok büyük bir yapıdan bahsettiğimiz için zorlukları çok fazla. Öncelikle veri altyapısı, veri analizleri yani doğru verilerin oluşturulması ve bunların analizi önem kazanıyor. Bununla beraber kullanıcı diye nitelendirdiğimiz ama aslında hizmet sunan idari kadrolar, hemşireler ve hekimlerin de bu sisteme katkı sağlaması gerekiyor. En çok zorlandığımız nokta zaten bu değişime mevcut personelimizin uyum sağlaması oluyor. Ancak bunu hızlandırmak ve yol almak için de asla başarı hikayeleri yaratmak, başarı hikayelerini personelle, kullanıcılarla paylaşmak faydalı oluyor. Şöyle bir örnek vericem. Ekim ayında başlattığımız bir meme kanseri farkındalık uygulamasında bizim hizmet verdiğimiz üç hasta aslında erken meme kanseri tanısı konularak iş hayatlarına bir dokunuş yaptık. Kendilerine çok fazla teşekkür ettiler. Bunun yani parayla düşülecek yanı yok. Çünkü paha biçilmez bir şey, insanların hayatlarına dokunmak ve onlardan bir böyle geri dönüş almak. Bunları paylaştığımız zaman her seviyeden kullanıcı ya da personelimizle hemşiresi, doktoru, hepsi bu mutluluğu paylaşıyor, bu CRM yolculuğunda bize katılıyorlar, bizimle beraber yol alıyorlar.

CRM’in hastanenize sağlayacağı faydaları nelerdir? Önemi hakkında neler söylersiniz?

Dünya hızla değişiyor, özellikle pandemi koşullarından bizi değiştirmeye zorluyor. İnsanların sağlık alışkanlıkları da pandemi ile beraber değişiyor. İnsanlar hastaneye gitmeye korkuyorlar. Bu değişen koşullara ayak uydurmak için CRM  altyapılarının kurulması ve bunların sürdürülmesi önümüzdeki dönemde sağlık işletmelerinin rekabetçi kalması açısından önemli olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü ilk başlarda bahsettiğim gibi sizden hizmet alamayan sağlık kuruluşlarından hizmet alan kişilerin davranışlarını anlayıp onlara uygun hizmetler üretmediğiniz sürece aslında bu değişime ayak uyduramayacaksınız. Pandemi koşullarını değişen şartlarda online hizmetlerin gelişmesi, online bir takım cihazlar, evde point of care  cihazlar  veya evde bakım hizmetlerinin gelişmesi zaten bizi bu dönüşüme zorlayan en önemli etkenler. Biz de bunların birçoğunu CRM altyapısıyla tespit edip kişilerin davranışlarını, ne istediklerini anlayıp bunlara yönelik ürünlerimizi sürekli geliştirme yönünde CRM kullanıyor olacağız.

Son olarak gelecekte bilişim hedeflerimizden bahseder misiniz?

Grubumuz bünyesindeki Güven  Future  firması aslında bu sağlık teknolojilerin gelişmesi konusunda ,hastasız hastane, daha çok evde point of care cihazlarının  kullanımı, mobil aplikasyon konusunda bizi destekleyecek. Önümüzdeki dönemde en önemli iki uygulamamızdan bir  tanesi hastanemizin kullandığı mobil aplikasyon ve kendi in house sunduğumuz bir mobil görüşme altyapısında Türkiye’de KVKK ‘ ya uygun hale  getirmemiz ile beraber, ikinci uygulamamız ise kronik diyabet hastaları için kan şekeri ölçümü yapan cihazlarla beraber bir mobil aplikasyonu devreye alınması olacak. Bu çerçevede yaklaşık Ankara’da 400 hastalık bir grupla bir çalışma başlatarak ilk star up ını  vereceğiz. Aslında hedefimiz ulusal çapta ve hatta uluslararası çapta Almanya, Hollanda gibi merkezlerde de bu uygulamamızı ve cihazlarımızın  kullanıma girmesini hedefliyoruz. Gelecek biraz da kişilerin hastane dışındaki hizmetleri alacağı ve bunları talep edeceği bir yöne evriliyor. Biz de bunlara uymak için Güven Future firması  ve teknolojik altyapıları takip ederek  gelecekte çok daha iyi yerlerde olacağız.

 

Güven Sağlık Grubu
www.guven.com.tr

Dr. Erkan SARIŞIN 27.11.1983 yılında istanbul kartal'da dünyaya geldi ve ilk ve orta okulu Kartal'da tamamladı lise öğrenimini Kartal lisesinde tamamladıktan sonra 2001 yılında Cerrahpaşa tıp fakultesini kazanarak üniversite hayatına başladı üniversiteyi iyi bir derece ile 2005 yılında mevzun oldu yüksek lisansını akdeniz üniversitesinde tamamladıktan sonra istanbul kartalda bir tıp merkezin doktorluk görevine başladı 2008 yılında başladığı tıp merkezini 2012 yılında satın alarak kartala daha iyi hizmet vermek için yoluna devam etmektedir.

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Bilgi Sistemleri

e-Nabız nedir? | e Devlet giriş ile e-Nabız’a nasıl üye olunur?

Yayınlandı

on

e-Nabız nedir? | e Devlet giriş ile e-Nabız’a nasıl üye olunur?

Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce hizmete alınan ve yaklaşık 8 milyon kullanıcıya erişen e Nabız: Kişisel Sağlık Sistemi uygulamasına artık e-Devlet kapısı üzerinden de giriş yapılabilecek. Yurttaşlar, e Nabız giriş ekranının e Devlet hizmetine taşınmasının ardından yoğun bir şekilde araştırmalarını yapıyor. Kişisel sağlığa yönelik birçok hizmeti barındıran e-Nabız’a, artık e-Devlet şifresi giriş sağlanabiliyor. İşte E nabız hakkında bilinmesi gerekenler…

e-Nabız nedir? | e Devlet giriş ile e-Nabız'a nasıl üye olunur?

e Devlet üzerindeki yeniliklere bir yenisi daha eklendi ve e Nabız sistemi artık e Devlet üzerinden kullanılabilir hale getirildi. Sağlık Bakanlığı’nın bir hizmeti olan e-Nabız, artık e-Devlet üzerinden görüntülenebiliyor. e Nabız ile beraber sağlık geçmişi görüntülenebiliyor, alınan ilaçlar, röntgen vb. bütün sağlık hizmetlerine erişim sağlanıyor. İşte e Nabız hakkında merak edilenler…

E NABIZ NEDİR?

e-Nabız sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır. Muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.

E-NABIZ’A NASIL GİRİŞ YAPILIR?

Sisteme girişte kimlik doğrulama iki şekilde mümkün olmaktadır.

1. E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet şifresi, E-İmza veya Mobil İmzanızı kullanarak T.C. numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet girişine tıkladığınızda E-Devlet girişine yönlendirileceksiniz.

E-Devlet şifreniz yoksa Sağlık Bakanlığına kayıtlı Aile Hekiminize cep telefonu numaranızın kaydını yaptırarak, telefonunuza gelecek kısa mesaj ile size iletilen tek kullanımlık erişim kodunu kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptığınızda profil bilgilerinizi oluşturmak için yönlendirildiğiniz ilk ekranda Kullanım Şartları bulunmaktadır. Profilinizi oluşturmaya başlamak için “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.

E NABIZ GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

E-NABIZ MOBİL UYGULAMASINI NASIL KULLANILIR?

Daha önce e-Nabız kullanıcı hesabı oluşturmamış iseniz öncelikle e- Devlet kapısından (www.turkiye.gov.tr) kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Bu hesabı oluştururken kendinize özel bir e-Nabız şifresi tanımlamalı, e-Nabız Mobil Uygulamasına bu şifreniz ile giriş yapmalısınız.

E NABIZ SAĞLIK GEÇMİŞİM

e-Nabız sisteminde sağlık verileriniz varsa bu sayfa e-Nabız sistemine girdiğinizde gördüğünüz ilk ekrandır. Size ait gerçekleşmiş olan son iki muayeneyi bu ekranda görebilirsiniz.

Yine aynı sayfadan son muayenelerinizi hizmet kalitesi açısından değerlendirilebilir ve muayene ile ilgili yorum yapabilir, hastaneler hakkında yaptığınız yorumları silebilirsiniz. Bu sayfada bulunan Takvim alanında eğer varsa MHRS üzerinden almış olduğunuz hastane randevularınızı ve geçmiş randevu bilgilerinizi görebilirsiniz. Bildirimler bölümünde hesabınızla ilgili yapılan son aktiviteleri, son erişim ve hastane ziyaretleri gibi bilgileri inceleyebilirsiniz.

SAĞLIK PROFİLİM

e-Nabız sisteminde sağlık verileriniz yoksa sisteme ilk girdiğinizde gördüğünüz ekrandır.

Sağlık verileriniz varsa “Sağlık Geçmişim” alanının aşağısında bu bölümü görebilirsiniz.

Daha önceden eklemiş olduğunuz tansiyon, şeker, nabız ve ağırlık bilgilerinizi veya mobil cihazlardan aktarılan verilerinizi sayısal veya grafiksel olarak bu ekranda görebilirsiniz.

E-NABIZ BİLGİLERİ DÜZENLEME

e-Nabız’a giriş yapıp, Anasayfada “Profil Düzenle” butonuna tıklayarak profil bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Buradan fotoğraf yükleme/güncelleme, şifre güncelleme işlemlerini yapabilir, yaşadığı ülke, yaşadığı şehir, boy, kan grubu, e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Birden fazla e-posta ve cep telefonu bilgisi ekleyebilirsiniz.

Menüden ulaşabileceğiniz “Paylaşım Seçenekleri” nde “Hiçbir hekim verilerimi görmesin (SMS kodu veya şifrematik ile onay zorunlu)”, “Aile hekimim verilerimi görsün”, “Muayene olduğum hekim verilerimi görsün “, “Muayene olduğum hastanedeki tüm hekimler verilerimi görsün”, “Sağlık Bakanlığındaki tüm hekimler verilerimi görsün” paylaş seçeneklerinden istediklerinizi seçebilirsiniz.

E-NABIZ ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

e-Nabız’ a giriş yaptığınızda, Anasayfada sol tarafta profil fotoğrafının altında yer alan “Düzenle” butonuna tıkladığınızda ekran açılacaktır. Bu menüden hem şifre değişikliği yapabilir hem de tüm profil bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

Kaynak

Sabah Gazetesi  Tarihi: 8.8.2018  15:18

Okumaya devam et

Sağlık Bilgi Sistemleri

Yapay zeka temelli beslenme uygulaması e-Nabız’a girecek

Yayınlandı

on

Yapay zeka temelli beslenme uygulaması e-Nabız’a girecek

Tüm sağlık bilgilerini tek bir platformda toplayan ve 12 milyon kullanıcıya ulaşan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamalar devreye giriyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların tüm sağlık bilgilerini tek bir
platformda toplayan, zaman ve mekandan bağımsız olarak kullanıcıların erişimine
ve kontrolüne olanak sunan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde, toplumu sağlıklı
beslenmeye teşvik etmeye yönelik yapay zeka temelli beslenme uygulamasının
devreye gireceğini söyledi.

Bakan Koca, e-Nabız Kişisel Sağlık
Sistemi’ni ve sistemde uygulamaya girecek yenilikleri anlattı.

Koca, vatandaşların tüm sağlık
kayıtlarını her zaman yanlarında taşıyabildikleri, istedikleri zaman sağlık
geçmişlerine erişebildikleri ve yetkileri doğrultusunda da hekimleriyle
paylaşabildikleri e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nin 12 milyon kullanıcı
sayısına ulaştığını söyledi.

Kişisel Sağlık Sistemi e-Nabız ile tüm
vatandaşların laboratuvar tahlilleri, radyoloji görüntüleri, kullandığı reçete
ve ilaç bilgileri, acil durum bilgileri, verilmiş her türlü rapor ile
muayenelerine ait her tür detay bilgiyi içeren sağlık kayıtlarına cep
telefonlarından, tabletlerinden ve bilgisayarlarından 7 gün 24 saat
erişilebildiğini anlatan Bakan Koca, sistemde kalp krizi ve vücut kitle endeksi
hesaplamalarının yanı sıra aile hekimi değişikliği de yapılabildiğini söyledi.

e-Devlet şifresiyle giriş yapılabilen
sistemde, kişinin belirlediği kurallar çerçevesinde sağlık verilerinin tümünü
ya da bir kısmını, istediği süre kadar istediği hekimle ya da yakınlarıyla
paylaşabildiğini ifade eden Koca, “Bununla birlikte giyilebilir teknolojileri
ya da GSM operatörlerinin mobil uygulamalarını kullanarak adım, nabız, kalori,
tansiyon, şeker, bisiklet mesafesi, uyku incelemesi ve benzeri sağlık
verilerini sisteme kaydedebiliyor, harita üzerinden en yakın hastaneleri ve
eczaneleri görebiliyor, ebeveynler çocuklarının sağlık verilerine e-Nabız’dan
ulaşabiliyor.” dedi.

3 MİLYONA ORGAN
BAĞIŞI 

Sağlık Bakanı Koca, dört yıl önce hayata
geçirilen e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde, 12 milyon 362 bin 65 kişinin
profil oluşturduğunu belirterek, “e-Nabız üzerinden 202 bin 215 kişi organ
bağışı bildirimi yaptı. Bu bildirimlerde 3 milyon 134 bin 544 organ bağışlandı.
Ayrıca sistem üzerinden 53 bin 311 kan bağış işlemi gerçekleşti.” bilgisini
verdi.

e-Nabız’ın, vatandaşların günlük,
saatlik, hatta anlık olarak temel sağlık göstergelerini bizzat kendilerinin
kaydedebildiği ve gerektiğinde doktoruna gösterebildiği bir özelliği içinde
barındırdığına işaret eden Koca, kullanıcıların tansiyon, nabız, şeker, boy,
kilo, alerjik durum, ilaçlarının yan etkileri gibi bilgileri isterlerse
kendilerinin kaydedebildiklerini, isterlerse kablosuz erişim özellikleri olan
tansiyon, nabız, şeker ölçüm cihazları ve akıllı bileklikler aracılığıyla da
tek tuşla bu bilgilerini kendi elektronik dosyalarına aktarabildiklerini
söyledi.

Bakan Koca, e-Nabız ile Türkiye’nin
herhangi bir yerinde alınan sağlık hizmetine ait tüm detaylarına kendi
kullanıcı hesabından erişebilen kullanıcıların, bir başka sağlık kuruluşuna
gittiğinde kendisinden istenen ve yakın zamanda yaptırılmış olan tetkiklerini
doktora göstererek tekrarlayan tetkiklerin de önüne geçtiklerini vurguladı.

SAĞLIKLI BESLENME
TEŞVİK EDİLECEK

Sisteme üye olmak için ilk olarak
kullanıcı hesabı oluşturmak gerektiğini anlatan Koca, e-Devlet kapısı olarak
adlandırılan “www.turkiye.gov.tr” adresindeki Sağlık Bakanlığı e-Devlet
hizmetleri arasında bulunan “e-Nabız Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi” üzerinden
kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra isteyen herkesin “www.enabiz.gov.tr” adresinden
de akıllı cihazlarına indirecekleri uygulamalardan kişisel kayıtlarına
erişebileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Koca, e-Nabız’a yeni
özellikler eklenmeye de devam edildiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Kullanıcılara ait tahlil sonuçları
çıktığında, randevu saatleri yaklaştığında, sağlığı ile ilgili öneri verilmesi
gerektiğinde cep telefonlarına anlık bildirimler gönderilecek. Ağız ve diş
sağlığı ile ilgili bilgilendirme ve uyarıların yanında obezite hastaları başta
olmak üzere toplumu sağlıklı beslenmeye teşvik etmeye yönelik yapay zeka
temelli beslenme uygulaması da e-Nabız’a gelecek yenilikler arasında yer
alacak.”

Okumaya devam et

Sağlık Bilgi Sistemleri

Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler (SİNA)

Yayınlandı

on

Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler (SİNA)

Sağlık Bakanlığınca,
sağlık istatistiklerinin detaylarıyla raporlanmasına ve tüm sağlık hizmet
sunucularına ait dijital kayıtların canlı izlenmesine olanak sağlayan
“Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler” (SİNA) sistemi uygulamaya
girdi

Kurum kaynaklarının daha etkin yönetilmesi, merkez ve taşra teşkilatı kullanıcılarının etkin ve hızlı karar alma yetisinin arttırılması amacıyla özel bir sistem oluşturuldu.

Vatandaşların kendi
sağlık verilerini görmek için kullandıkları “e-nabız” benzeri bir
sistem, sağlık yöneticileri ve hekimler için de etkinleştirildi.

Türk mühendislerce
TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen yerli ve milli sistem sayesinde, hekim kendi
performansını, hastalarının genel profilini, yazdığı ilaç, istediği tahlil ve
yaptığı müdahaleleri Türkiye, il, kurum ortalamaları ve dünya sağlık
standartlarıyla karşılaştırmalı görebiliyor. 

Ayrıca, başhekimler ve
Türkiye genelindeki tüm sağlık yöneticileri yüksek veri teknolojisiyle,
istatistikleri nedensel analitik çerçevesinde izleyebiliyor.

Sistemde veriler,
istatistiksel formüllerle değil canlı ve renkli grafiklerle yer alacak. Harita
üzerinde problemli bölgeler sorun oluştuğu anda belirginleşerek hızlı
müdahaleye olanak sağlanacak. Performans kartlarıyla geçmişe göre ilerleyen ve
gerileyen alanlar gözlemlenebilecek.

İlk adımı geçen yıl
hastane acil servislerindeki yoğunluğun canlı takip edilmesiyle atılan sistem
geliştirilerek, sağlık alanında elde edilen kazanımlara bir yenisi daha
eklenmiş oldu. 

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr