10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

”ANEMİ” (KANSIZLIK) NEDEN OLUR NASIL GEÇER

Ana Sayfa » SAĞLIK » ”ANEMİ” (KANSIZLIK) NEDEN OLUR NASIL GEÇER
Paylaş
Tarih : 25 Nisan 2014 - 16:33

anemiAnemiye İyi Gelen Yiyecekler

Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi dünyada beslenme yetersizliğine ve mineral eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar arasında ilk sırada yer alır. En çok doğurma dönemindeki kadınlar, çocuklar ve ergenlik çağındaki gençlerde görülen aneminin belirtileri çabuk yorulma, halsizlik ve güçsüzleşen bağışıklık sistemidir. Uzun vadede demir eksikliği ise bayılma nöbetleri ve geçici hafıza kaybı gibi önemli hastalıklara yol açabilmektedir. Demir değeri yüksek gıdalar tüketerek anemi belirtilerini hafifletebilirsiniz.

Demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi için, beslenme programınıza demir ve B12 vitaminince zengin gıdaları eklemelisiniz. Uzmanlar beslenme programınıza her besin grubundan bir miktar eklenmesini, çay ve kahvenin daha az tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Demir eksikliği anemisi için aşağıdaki listede bulunan besinleri daha sık tüketmelisiniz.

1. Kırmızı et
2. Yumurtanın sarısı
3. Ispanak, lahana gibi koyu renkli ve yeşil renkli sebzeler
4. Kurutulmuş meyveler
5. Deniz ürünleri
6. Hindi
7. Tavuk
8. Enginar
9. Fasulye, nohut, mercimek

Aneminin Nedenleri ve Belirtileri

Anemi kanda normal düzeyde kırmızı kan hücresi veya hemoglobin bulunmadığı takdirde ortaya çıkan ve çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Hemoglobin oksijeni tutan bölümdür ve hemoglobin seviyesi düşerse kandaki oksijen miktarı düşeceğinden organlara gerekli oksijen taşınamamış olur. Oksijence yetersiz kalan organlar işlevlerini tam olarak yerine getiremez.

Aneminin en çok rastlanan belirtisi kandaki oksijen eksikliğine bağlı ortaya çıkan enerji eksikliğidir. Yeterince dinlenmiş olsanız bile halsizlik ve yorgunluk şikayetleriniz varsa ve sabahları uyanmakta çok zorlanıyorsanız, gün içinde sürekli şekerleme yapma ihtiyacı duyuyorsanız siz de bir anemi hastası olabilirsiniz. Anemi belirtileri günlük yaşamınızı olumsuz etkileyecek kadar şiddetlenebilir.

Ayrıca nefes darlığı ve göğüs bölgesinde ağrılara neden olabilen anemi, el ve ayakların üşümesi, baş ağrısı, zihin karışıklığı, sinirlilik ve dikkat eksikliği gibi belirtilerle de karşımıza çıkabilmektedir. Anemi olan kişilerin ciltleri daha soluktur ve baş dönmesi sık görülür. Çok ileri vakalarda bayılma ve bilinç kaybı da yaşanabilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz