Bizi Takip Edin

Sağlık Bilgi Sistemleri

Dijital Yoğun Bakım Teknolojilerinin Sağlık Sektörüne Etkisi

Yayınlandı

on

Dijital Yoğun Bakım Teknolojilerinin Sağlık Sektörüne Etkisi

Ülkelerin yoğun bakım yatak  sayıları, yoğun bakım  klinisyen  ve  hemşire  sayıları  ile değerlendirildiği Covid 19 ile mücadele süresince  yoğun bakım ünitelerinin salgında stratejik bir öneme sahip  olduğu anlaşıldı. Dünya genelinde   bir yandan aşı geliştirme ve bir yandan yeni tesislerin açılması yanında  yoğun bakım üniteleri için var olan teknolojilerin hemen devreye alınıp kullanılması yönünde önemli adımlar atıldı, atılmaya devam ediliyor.

saglikteknoloji.com olarak  uzun yıllar yoğun akım teknoloji ve hizmetlerinde hizmet  veren Consol Medikal Kurucu ortağı Resul Kebir ile dijital yoğun bakım teknolojilerinin sağlık sektörüne etkisini konuştuk

Kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Consol  Medikal  kurucu ortaklarındanım, yaklaşık 30 yıl sağlık bilişim teknoloji  alanında deneyim sahibi olarak, 2016 yılında bütün deneyimimizi  Consol Medikale taşıdık.  Consol  adı “connectivity   solutions”  kelimelerinin ilk üç harfinden oluşmaktadır,  türkcesi   bağlantısallık çözümleridir. Marka , model , tür ve  işlev bağımsız  her medikal cihazın sistemle entegrasyonunu sağlayan  bir yapı oluşturduk.  Ülkemizde olmayan bir alandı ve ileri düzeyde klinik karar destek  trigerlar sağlayacak olan niş bir alandı. Bu bu alanda faaliyetlerimizi devam ettirmeye yönelik olarak firmamızı kurduk.

Akıllı klinik uygulamalar ve karar destek sistemlerindeki ihtiyaç duyulacak  her tür veriyi cihazlar ile konuşarak  haberleşip alıp  sistemlere veri sağlayacak tarafı oluşturduk.

Verdiğiniz dijital yoğun bakım  ürün veya hizmetlerini daha genel kapsamda  nasıl tanımlarsınız?

Akıllı klinik uygulama yazılımları diye başlayabilirim. Bunların temelinde klinik karar destek sistemleri bulunmaktadır. Hastanın sağlık hizmeti aldığı süre içerisinde  vücuduna bağlanan ki bunlar dan biri hasta başı monitör dür  , bütün cihazlardan hastanın hayati bulgularını   gösteren  doktor ve hemşirenin sürekli gözleminde olan monitör ekranları dır.

Hastaya bağlı olan  ventilatör cihazları, diyaliz cihazları solunum cihazları, infüzyon pompası  defibrilatör, perfüzyon pompası gibi cihazlardan gelen  hayati verileri  veya hesaplanmış değerleri doktor ve hemşirenin erişimine açmak, sistemde bulunan algoritmalar  yoluyla  yapılan hesaplar sonunda erken uyarı sistemlerinin , alarm uyarı sistemlerini içerisinde barındıran bir yapıdan bahsediyoruz.

Hastanın yoğun bakım ünitesine kabulünden   çıkışına kadar  olan tüm ihtiyaç ve iş akışını da  tek bir sistem  üzerinden izlenebilme ve yönetebilme özelliği olan  bir sistemdir diyebiliriz.

Klasik uygulama ile karşılaştırıldığında nasıl farklar var?

Klasik uygulamada bahsetmiş olduğumuz  cihazlar ile bağlantısı yoktur. Bu nedenle erken uyarı ve alarm gibi sistemleri  ve karar destek  devrede  değildir. Bütün işlemlerin tamamı manuel yapılır. Manuel durumda yoğun bakım bilgi sistemi ve medikal cihazların veri aktarımının bütünleşik çalışması da olmayacaktır.

 

Dijital   yoğun bakımın hasta sağlığı açısından faydalarını sıralayacak olursak neler söylersiniz.

Hasta sağlığı açısından bakacak olursak , hastanın tedavi sırasında almış olduğu  tüm hizmetlerin  kayıt altına alınması ve biraz önce  bahsettiğimiz erken uyarı veya hemşire ve doktorların gözlemleri veya  öngörmeleri  ile yapılacak  olan tedavi girişimleri,  ek tedavi  gibi ihtiyaçların daha önceden öngörülerek   uygulanabilmesi  ve bir çok noktada da ikinci göz olarak validasyon ile ilerleme,  hastanın yoğun bakımda kalış süresini azaltması ve tedavi süresinin kısalması gibi bir çok kapı açılmaktadır.Yoğun bakımda kalış süresini yoğun bakım mortalitesini düşürür desek daha doğru bir ifade  kullanmış oluruz.

Bu teknolojinin sağlık çalışanlarına faydaları nedir? Aynı zamanda sağlık çalışanlarının bu teknolojiye yaklaşımları  nasıl?

Resül KEBİR  Consol Medikal Cihazlar Kurucu Ortağı

Günümüzde sadece ülkemizde değil global olarak yaşadığımız  Corona kaosumuz var, burada en çok yük ve en çok risk altında olan  sağlık çalışanları. Sağlık çalışanlarının  içerisindeki en yüksek risk altında olanlar yoğun bakım çalışanlarının dır. Çünkü bu hastalar yoğun bakımlarda ventile edilir veya daha ileri düzey  uygulamaların devreye gireceği bir alanda çalışma  sağlarlar. Bu durumda sağlık çalışanları bir hastaya   hastanın o anki durumundaki gelişme veya  gerilemede  tekrar yeniden müdahale şansını elde edebilmek için,  malumunuz kendilerini de koruma altına almaları gerekir. Bir hastanın odasına izole kıyafetler ile girmek durumundalar. Sadece bir değer bakmak için giyilen bu izolasyon kıyafetleri  5 dakika sonra odaya tekrar girmek için tekrar aynı  izolasyon kıyafetlerini giymesi gerekir ki biz bunu hastanın yanına girmesine gerek kalmadan istenilen veriyi hastanın yanındaymış gibi gözlemleme şansı oluşuyor. Bu da sağlık çalışanlarının sağlıklarını koruma altına aldığımızı hatta kendilerini daha güvende hissettiklerini  ve hatta hastalarını çok daha net bir şekilde gözlemleyebildikleri için inanılmaz beğeni alıyor.

Böylelikle kullanıcı deneyimlerini de duymuş olduk.  Diğer bir merak edilen konu sağlık kurumuna maliyeti hakkında ne söylersiniz? Maliyetleri düşürücü bir etkisi var mı?

Tabi ki, hastanın hastanede kalış süresinde azalma sağladığımızı belirtmiştik, aynı zamanlarda hastanelerde yetersiz hemşire ve yetersiz sağlık ekibi  gibi ifadeler  duyarız. Bu sistemde aynı ekip ile çalışıldığında yeterli seviyede bir ekip  seviyesine çıkmış oluyor. Ek bir personel ihtiyacı olmadan verilen hizmet kalitesinin artması sağlanıyor,hastanede kalış süresinin azalması ile birlikte uygulanacak olan bir çok işlemin uygulamamızdan   kaynaklı maliyetleri de düşünecek olursak hastaneye maliyetlerini kısa sürede amorti eden sistemlerdir.

Gelecek ile ilgili olarak bu teknolojinin nereye evrileceğini düşünüyorsunuz?

Daha gelişmiş karar destek sistemleri ile hekim hastanın yanında olmadan, sanki hekim hastanın  yanındaymış gibi  hemşirenin bir sonraki adımda yapılacak işlemleri sistemin yöneterek ilerlemesi  ve hastanın hayatını ön planda tutacak  şekilde bir sistem olarak gelişmeye devam edecek diye düşünüyorum.

Firmanızın gelecek vizyonu hakkında neler söylersiniz?

Ben,  özellikle bu djital hastane konseptini vizyon edinmiş biri olarak, her gün bir adım atmakla meşgulüm.  Arge şu anda bizim temel unsurumuz ve Ankara Teknokent Kampüsünde  faaliyet gösteren bir firmayız. Mekan bağımsız tele yoğun bakım ve aynı zamanda  hasta  ile doktoru , hasta ile hemşire yi ve sağlık hizmet sunucularını tek bir çatı altında,  sürekli tam zamanlı birbirleri ile bütünleşik haberleşebilir yapıları sunan , bunları da Consol firmasında  akıllı cihazın üretilmesi ile beraber ki bunun bir örneğini geliştirdik zaten, sektörde global ölçekte  niş bir hasta yoğun bakım  yatak başı monitör geliştirdik. bunlar ile birlikte daha üst seviyelere çıkacağız.

Consol Medikal Bilgi Teknolojileri ve
Tıbbi Cihazlar Bağlantı Sistemleri San.ve Tic. Ltd.Şti
Ankara Teknokent Kampüsü C Blok
Yenimahalle /Ankara

Röportaj: Başak Rızvanoğlu

Dr. Erkan SARIŞIN 27.11.1983 yılında istanbul kartal'da dünyaya geldi ve ilk ve orta okulu Kartal'da tamamladı lise öğrenimini Kartal lisesinde tamamladıktan sonra 2001 yılında Cerrahpaşa tıp fakultesini kazanarak üniversite hayatına başladı üniversiteyi iyi bir derece ile 2005 yılında mevzun oldu yüksek lisansını akdeniz üniversitesinde tamamladıktan sonra istanbul kartalda bir tıp merkezin doktorluk görevine başladı 2008 yılında başladığı tıp merkezini 2012 yılında satın alarak kartala daha iyi hizmet vermek için yoluna devam etmektedir.

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Bilgi Sistemleri

e-Nabız nedir? | e Devlet giriş ile e-Nabız’a nasıl üye olunur?

Yayınlandı

on

e-Nabız nedir? | e Devlet giriş ile e-Nabız’a nasıl üye olunur?

Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce hizmete alınan ve yaklaşık 8 milyon kullanıcıya erişen e Nabız: Kişisel Sağlık Sistemi uygulamasına artık e-Devlet kapısı üzerinden de giriş yapılabilecek. Yurttaşlar, e Nabız giriş ekranının e Devlet hizmetine taşınmasının ardından yoğun bir şekilde araştırmalarını yapıyor. Kişisel sağlığa yönelik birçok hizmeti barındıran e-Nabız’a, artık e-Devlet şifresi giriş sağlanabiliyor. İşte E nabız hakkında bilinmesi gerekenler…

e-Nabız nedir? | e Devlet giriş ile e-Nabız'a nasıl üye olunur?

e Devlet üzerindeki yeniliklere bir yenisi daha eklendi ve e Nabız sistemi artık e Devlet üzerinden kullanılabilir hale getirildi. Sağlık Bakanlığı’nın bir hizmeti olan e-Nabız, artık e-Devlet üzerinden görüntülenebiliyor. e Nabız ile beraber sağlık geçmişi görüntülenebiliyor, alınan ilaçlar, röntgen vb. bütün sağlık hizmetlerine erişim sağlanıyor. İşte e Nabız hakkında merak edilenler…

E NABIZ NEDİR?

e-Nabız sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır. Muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.

E-NABIZ’A NASIL GİRİŞ YAPILIR?

Sisteme girişte kimlik doğrulama iki şekilde mümkün olmaktadır.

1. E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet şifresi, E-İmza veya Mobil İmzanızı kullanarak T.C. numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet girişine tıkladığınızda E-Devlet girişine yönlendirileceksiniz.

E-Devlet şifreniz yoksa Sağlık Bakanlığına kayıtlı Aile Hekiminize cep telefonu numaranızın kaydını yaptırarak, telefonunuza gelecek kısa mesaj ile size iletilen tek kullanımlık erişim kodunu kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptığınızda profil bilgilerinizi oluşturmak için yönlendirildiğiniz ilk ekranda Kullanım Şartları bulunmaktadır. Profilinizi oluşturmaya başlamak için “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.

E NABIZ GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

E-NABIZ MOBİL UYGULAMASINI NASIL KULLANILIR?

Daha önce e-Nabız kullanıcı hesabı oluşturmamış iseniz öncelikle e- Devlet kapısından (www.turkiye.gov.tr) kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Bu hesabı oluştururken kendinize özel bir e-Nabız şifresi tanımlamalı, e-Nabız Mobil Uygulamasına bu şifreniz ile giriş yapmalısınız.

E NABIZ SAĞLIK GEÇMİŞİM

e-Nabız sisteminde sağlık verileriniz varsa bu sayfa e-Nabız sistemine girdiğinizde gördüğünüz ilk ekrandır. Size ait gerçekleşmiş olan son iki muayeneyi bu ekranda görebilirsiniz.

Yine aynı sayfadan son muayenelerinizi hizmet kalitesi açısından değerlendirilebilir ve muayene ile ilgili yorum yapabilir, hastaneler hakkında yaptığınız yorumları silebilirsiniz. Bu sayfada bulunan Takvim alanında eğer varsa MHRS üzerinden almış olduğunuz hastane randevularınızı ve geçmiş randevu bilgilerinizi görebilirsiniz. Bildirimler bölümünde hesabınızla ilgili yapılan son aktiviteleri, son erişim ve hastane ziyaretleri gibi bilgileri inceleyebilirsiniz.

SAĞLIK PROFİLİM

e-Nabız sisteminde sağlık verileriniz yoksa sisteme ilk girdiğinizde gördüğünüz ekrandır.

Sağlık verileriniz varsa “Sağlık Geçmişim” alanının aşağısında bu bölümü görebilirsiniz.

Daha önceden eklemiş olduğunuz tansiyon, şeker, nabız ve ağırlık bilgilerinizi veya mobil cihazlardan aktarılan verilerinizi sayısal veya grafiksel olarak bu ekranda görebilirsiniz.

E-NABIZ BİLGİLERİ DÜZENLEME

e-Nabız’a giriş yapıp, Anasayfada “Profil Düzenle” butonuna tıklayarak profil bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Buradan fotoğraf yükleme/güncelleme, şifre güncelleme işlemlerini yapabilir, yaşadığı ülke, yaşadığı şehir, boy, kan grubu, e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Birden fazla e-posta ve cep telefonu bilgisi ekleyebilirsiniz.

Menüden ulaşabileceğiniz “Paylaşım Seçenekleri” nde “Hiçbir hekim verilerimi görmesin (SMS kodu veya şifrematik ile onay zorunlu)”, “Aile hekimim verilerimi görsün”, “Muayene olduğum hekim verilerimi görsün “, “Muayene olduğum hastanedeki tüm hekimler verilerimi görsün”, “Sağlık Bakanlığındaki tüm hekimler verilerimi görsün” paylaş seçeneklerinden istediklerinizi seçebilirsiniz.

E-NABIZ ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

e-Nabız’ a giriş yaptığınızda, Anasayfada sol tarafta profil fotoğrafının altında yer alan “Düzenle” butonuna tıkladığınızda ekran açılacaktır. Bu menüden hem şifre değişikliği yapabilir hem de tüm profil bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

Kaynak

Sabah Gazetesi  Tarihi: 8.8.2018  15:18

Okumaya devam et

Sağlık Bilgi Sistemleri

Yapay zeka temelli beslenme uygulaması e-Nabız’a girecek

Yayınlandı

on

Yapay zeka temelli beslenme uygulaması e-Nabız’a girecek

Tüm sağlık bilgilerini tek bir platformda toplayan ve 12 milyon kullanıcıya ulaşan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamalar devreye giriyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların tüm sağlık bilgilerini tek bir
platformda toplayan, zaman ve mekandan bağımsız olarak kullanıcıların erişimine
ve kontrolüne olanak sunan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde, toplumu sağlıklı
beslenmeye teşvik etmeye yönelik yapay zeka temelli beslenme uygulamasının
devreye gireceğini söyledi.

Bakan Koca, e-Nabız Kişisel Sağlık
Sistemi’ni ve sistemde uygulamaya girecek yenilikleri anlattı.

Koca, vatandaşların tüm sağlık
kayıtlarını her zaman yanlarında taşıyabildikleri, istedikleri zaman sağlık
geçmişlerine erişebildikleri ve yetkileri doğrultusunda da hekimleriyle
paylaşabildikleri e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nin 12 milyon kullanıcı
sayısına ulaştığını söyledi.

Kişisel Sağlık Sistemi e-Nabız ile tüm
vatandaşların laboratuvar tahlilleri, radyoloji görüntüleri, kullandığı reçete
ve ilaç bilgileri, acil durum bilgileri, verilmiş her türlü rapor ile
muayenelerine ait her tür detay bilgiyi içeren sağlık kayıtlarına cep
telefonlarından, tabletlerinden ve bilgisayarlarından 7 gün 24 saat
erişilebildiğini anlatan Bakan Koca, sistemde kalp krizi ve vücut kitle endeksi
hesaplamalarının yanı sıra aile hekimi değişikliği de yapılabildiğini söyledi.

e-Devlet şifresiyle giriş yapılabilen
sistemde, kişinin belirlediği kurallar çerçevesinde sağlık verilerinin tümünü
ya da bir kısmını, istediği süre kadar istediği hekimle ya da yakınlarıyla
paylaşabildiğini ifade eden Koca, “Bununla birlikte giyilebilir teknolojileri
ya da GSM operatörlerinin mobil uygulamalarını kullanarak adım, nabız, kalori,
tansiyon, şeker, bisiklet mesafesi, uyku incelemesi ve benzeri sağlık
verilerini sisteme kaydedebiliyor, harita üzerinden en yakın hastaneleri ve
eczaneleri görebiliyor, ebeveynler çocuklarının sağlık verilerine e-Nabız’dan
ulaşabiliyor.” dedi.

3 MİLYONA ORGAN
BAĞIŞI 

Sağlık Bakanı Koca, dört yıl önce hayata
geçirilen e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde, 12 milyon 362 bin 65 kişinin
profil oluşturduğunu belirterek, “e-Nabız üzerinden 202 bin 215 kişi organ
bağışı bildirimi yaptı. Bu bildirimlerde 3 milyon 134 bin 544 organ bağışlandı.
Ayrıca sistem üzerinden 53 bin 311 kan bağış işlemi gerçekleşti.” bilgisini
verdi.

e-Nabız’ın, vatandaşların günlük,
saatlik, hatta anlık olarak temel sağlık göstergelerini bizzat kendilerinin
kaydedebildiği ve gerektiğinde doktoruna gösterebildiği bir özelliği içinde
barındırdığına işaret eden Koca, kullanıcıların tansiyon, nabız, şeker, boy,
kilo, alerjik durum, ilaçlarının yan etkileri gibi bilgileri isterlerse
kendilerinin kaydedebildiklerini, isterlerse kablosuz erişim özellikleri olan
tansiyon, nabız, şeker ölçüm cihazları ve akıllı bileklikler aracılığıyla da
tek tuşla bu bilgilerini kendi elektronik dosyalarına aktarabildiklerini
söyledi.

Bakan Koca, e-Nabız ile Türkiye’nin
herhangi bir yerinde alınan sağlık hizmetine ait tüm detaylarına kendi
kullanıcı hesabından erişebilen kullanıcıların, bir başka sağlık kuruluşuna
gittiğinde kendisinden istenen ve yakın zamanda yaptırılmış olan tetkiklerini
doktora göstererek tekrarlayan tetkiklerin de önüne geçtiklerini vurguladı.

SAĞLIKLI BESLENME
TEŞVİK EDİLECEK

Sisteme üye olmak için ilk olarak
kullanıcı hesabı oluşturmak gerektiğini anlatan Koca, e-Devlet kapısı olarak
adlandırılan “www.turkiye.gov.tr” adresindeki Sağlık Bakanlığı e-Devlet
hizmetleri arasında bulunan “e-Nabız Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi” üzerinden
kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra isteyen herkesin “www.enabiz.gov.tr” adresinden
de akıllı cihazlarına indirecekleri uygulamalardan kişisel kayıtlarına
erişebileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Koca, e-Nabız’a yeni
özellikler eklenmeye de devam edildiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Kullanıcılara ait tahlil sonuçları
çıktığında, randevu saatleri yaklaştığında, sağlığı ile ilgili öneri verilmesi
gerektiğinde cep telefonlarına anlık bildirimler gönderilecek. Ağız ve diş
sağlığı ile ilgili bilgilendirme ve uyarıların yanında obezite hastaları başta
olmak üzere toplumu sağlıklı beslenmeye teşvik etmeye yönelik yapay zeka
temelli beslenme uygulaması da e-Nabız’a gelecek yenilikler arasında yer
alacak.”

Okumaya devam et

Sağlık Bilgi Sistemleri

Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler (SİNA)

Yayınlandı

on

Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler (SİNA)

Sağlık Bakanlığınca,
sağlık istatistiklerinin detaylarıyla raporlanmasına ve tüm sağlık hizmet
sunucularına ait dijital kayıtların canlı izlenmesine olanak sağlayan
“Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler” (SİNA) sistemi uygulamaya
girdi

Kurum kaynaklarının daha etkin yönetilmesi, merkez ve taşra teşkilatı kullanıcılarının etkin ve hızlı karar alma yetisinin arttırılması amacıyla özel bir sistem oluşturuldu.

Vatandaşların kendi
sağlık verilerini görmek için kullandıkları “e-nabız” benzeri bir
sistem, sağlık yöneticileri ve hekimler için de etkinleştirildi.

Türk mühendislerce
TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen yerli ve milli sistem sayesinde, hekim kendi
performansını, hastalarının genel profilini, yazdığı ilaç, istediği tahlil ve
yaptığı müdahaleleri Türkiye, il, kurum ortalamaları ve dünya sağlık
standartlarıyla karşılaştırmalı görebiliyor. 

Ayrıca, başhekimler ve
Türkiye genelindeki tüm sağlık yöneticileri yüksek veri teknolojisiyle,
istatistikleri nedensel analitik çerçevesinde izleyebiliyor.

Sistemde veriler,
istatistiksel formüllerle değil canlı ve renkli grafiklerle yer alacak. Harita
üzerinde problemli bölgeler sorun oluştuğu anda belirginleşerek hızlı
müdahaleye olanak sağlanacak. Performans kartlarıyla geçmişe göre ilerleyen ve
gerileyen alanlar gözlemlenebilecek.

İlk adımı geçen yıl
hastane acil servislerindeki yoğunluğun canlı takip edilmesiyle atılan sistem
geliştirilerek, sağlık alanında elde edilen kazanımlara bir yenisi daha
eklenmiş oldu. 

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr