Bizi Takip Edin

Sağlık Bilgi Sistemleri

Gelecekte Hastanelerin Sağlık Bilgi Sistemi ve Yöneticileri

Yayınlandı

on

Gelecekte Hastanelerin Sağlık Bilgi Sistemi ve  Yöneticileri

Sağlık teknolojileri ve sağlık bilgi sistemleri gelişen yeni teknolojiler ile birlikte her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Hasta sağlığına yönelik bilgilerin depolandığı ve işlendiği sağlık bilgi sistemleri, sağlık teknolojileri içerisinde belki de en stratejik öneme sahip teknoloji olarak kendini göstermektedir.

Sağlık  verisinin her geçen gün önem kazandığı  çağımızda, veri güvenliği de aynı  büyük önem sahiptir. Verinin sağlıklı şekilde üretilmesi saklanması sağlık bilişim uzmanlarının yetkinlikleri, teknoloji bilgilerine olan ihtiyacı artırmaktadır.  Verinin  üretilmesi için gerekli altyapının işletilmesi, gelecek planlarının yapılması, hastaneler için stratejik öneme sahip bilginin yöneticisi ve uzmanlarının  gelecekte daha önemli görevler üstlenmesi gerektiğini göstermektedir.

Şu andaki sağlık bilişim uzmanının 10 yıl önceki bilgisi ve yetenekleri bu güne kıyasla nasıl yetersiz ise bundan 10 yıl sonrada aynı şekilde   bu günkü  yetenek ve bilgisi yetersiz kalacaktır cümlesi mantıklı  gözükebilir. Ama durum aynı değildir. Bundan sonra sağlık teknolojilerindeki  devam eden gelişmeler önceki yıllara kıyas götürmeyecek derecede yoğun olacaktır.

 

Geleceğin Sağlık Bilişim yöneticileri

Yüz yüze yapılan sağlık hizmeti ile birlikte   tanı koymasını kolaylaştıran cihazlar ile hasta bilgilerin büyük bir kısmı   dijital ortamında takip edebilen seviyelerde.  Ünümüzdeki yıllar ise evde sağlık hizmetlerinde olduğu gibi, teknoloji tabanlı bir sağlık hizmetinin sonucunda gelişen bir sistemler ağırlık kazanacaktır. Bir hastanenin kardiyoloji, onkoloji, obezite gibi farklı branşlarda evde sağlıkta kullanılan cihazları uzaktan tedaviye yönelik yazılımları işletmesi, bunların hastanedeki HBYS ve  laboratuvar gibi bir çok cihaz ile entegre çalıştırması gerekecektir. Bunların hastanelerde işletmeye alınması ,  sağlık hizmetinin kaliteli şekilde yapılabilmesi için sağlık bilişim personellerinde çok iş düşmektedir.  Ancak burada asıl dikkat çekilmesi gereken konu, hastanenizde teknolojinin bu seviyeye gelmesi için ,  önce stratejik planlama yapabilecek , bu plan için  yöneticileri  ikna edebilecek, teknoloji firmaları ile müzakere edecek, teknolojik gelişmeleri takip eden  vizyon sahibi,  teknoloji bilgisi, yetenek ve tecrübede sağlık bilişim yöneticisine ihtiyacınız olacaktır. Hastane için  hangi teknolojiler ile daha rekabetçi, sağlık hizmeti kalitesin, daha çok artırabilecek,  kaynakların daha verimli  kullanılmasını sağlayacak  teknolojileri önerecek, yönetimi ikna edecek sağlık bilişim yöneticilerine ihtiyaç vardır.

Hastanenizde uygulayacağınız yapay zeka teknolojileri ile ilgili olarak verinin sorunsuz işlenebilmesi, verinin güvenliği için bu günkü    sağlık bilişimi yönetici  görev tanımları ve yetkinlik tanımlarının yenilemesi  zamanı gelmiştir.

İçinde bulunduğumuz çağın bilgi çağında, bu verinin üretilmesi, korunması ve işlenmesine kadarki süreç teknolojik bilgi ve birikime sahip sağlık bilişim yöneticileri ile başarılabilecektir. Hastanenin rekabet gücünü etkileyecek yenilikler  ve teknolojilerin takip edilmesi, bu teknolojilerin stratejik önemlerine yönelik yönetimin bilgilendirilmesi bu teknolojilerin kullanılması ve  yönetimi ile ilgili  olası riskler ve fırsatlar konusunda yönetimin bilgilendirilmesi önemlidir.

Sağlık Bakanlığı telesağlık, yoğun bakım entegrasyonları gibi bundan sonrada sağlıkta dijitalleşme yönünde önemli uygulamalara imza atacaktır.  Bu çalışmaların gerektirdiği altyapının sağlanmasında bilgi işlem yöneticileri ve uzmanlarının zaten kritik olan görevleri daha da kritik hale getirmiştir.  Türkiye sağlık  bilgi sistemlerindeki başarılı  yükselişine rağmen, sağlık bilişim yöneticileri ve uzmanlarının teknoloji bilgilerinin gelişmesi, yeteneklerinin artırılması için gerekli kaynak sağlanmamıştır.  Artık neredeyse günlük hayatımıza girmiş olan yapaz zeka, robotlar, evde bakım cihazlarının kesintisiz kullanımından sorumlu olacak  sağlık bilgi sistemleri yöneticilerinin gelişimini sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılması gerekecektir.

Halen süregeldiği gibi  sağlık bilişimi yönetici ve uzmanlarının sorumlulukları önceden olduğu gibi var olan sistemin ayakta tutulması, her hangi bir arızanın giderilmesini  sağlamak olarak görenler büyük yanılgı içerisinde.

Sağlık süreçlerinde pazarlama dahil her  kavramın önüne dijital yada teknolojik  kelimesinin bulunduğu günümüzde bilgi işlem   yöneticilerinin bu gelişmenin gerisinde kalması beklenemez.

Hastaneler, sağlık sistemleri ve hastalar salgın sırasında  tedavi hizmetleri için  dijital sağlık teknolojilerine olan zorunlu yakınlaşması artmış, önümüzdeki yıllarda daha arması yönünde beklenti oluşmuştur. Önümüzdeki yıllarda sağlık bilişimi yatırımları ve büyümesi devam edeceği tahmin edilmektedir.

Sağlık Bilişim Yönetici ve uzmanlarının gelişimi 

2020 deki salgın sağlığın dijital ortamlarda yürütülmesi için büyük baskı oluşturmuştur. Sağlık hizmetlerinde  teknoloji kullanımı çok fazla artmıştır. 20121 de de teknoloji kullanımı ve geliştirilmesi hızlı şekilde devam ettiği görülmektedir. Bu hızlı dijital dönüşüm sağlık bilişim yöneticileri ve uzmanlarına olan ihtiyacı  daha da artıracağı görülmektedir.

Artık hastanelerdeki  bilgi işlem uzmanları geleceğin sağlık  bilgi işlem yöneticisi  olarak geleceği planlayan, hastanenin stratejik kararlar almasında kritik önem sahip,  yapay zeka,  evde bakım , teknolojilerinin yönetebilecek  bilgi ve tecrübede  yöneticiler  olması için hazırlık yapmalıyız.

Sağlık bilişim uzmanlarının belirlenmiş görev tanımlanmalı, bu belirlenmiş tanımlara göre yetenek ve becerileri geliştirilmeli, bilgilenmeleri sağlanmalıdır.  İletişim becerisi, beklentileri yönetme, stratejik düşünme, uzlaşmacı olma müzakere edebilen, çözüm odaklı düşünebilme  yeteneklerinin geliştirilmesi için kaynak sağlanmalı, bilişim teknolojileri,  sağlık bilgi yönetim konularında bilgili olması için sürekli güncel kaynaklara ulaşabilmeli, bilgilenmesi sağlanmalıdır.

 

Dr. Erkan SARIŞIN 27.11.1983 yılında istanbul kartal'da dünyaya geldi ve ilk ve orta okulu Kartal'da tamamladı lise öğrenimini Kartal lisesinde tamamladıktan sonra 2001 yılında Cerrahpaşa tıp fakultesini kazanarak üniversite hayatına başladı üniversiteyi iyi bir derece ile 2005 yılında mevzun oldu yüksek lisansını akdeniz üniversitesinde tamamladıktan sonra istanbul kartalda bir tıp merkezin doktorluk görevine başladı 2008 yılında başladığı tıp merkezini 2012 yılında satın alarak kartala daha iyi hizmet vermek için yoluna devam etmektedir.

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Bilgi Sistemleri

e-Nabız nedir? | e Devlet giriş ile e-Nabız’a nasıl üye olunur?

Yayınlandı

on

e-Nabız nedir? | e Devlet giriş ile e-Nabız’a nasıl üye olunur?

Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce hizmete alınan ve yaklaşık 8 milyon kullanıcıya erişen e Nabız: Kişisel Sağlık Sistemi uygulamasına artık e-Devlet kapısı üzerinden de giriş yapılabilecek. Yurttaşlar, e Nabız giriş ekranının e Devlet hizmetine taşınmasının ardından yoğun bir şekilde araştırmalarını yapıyor. Kişisel sağlığa yönelik birçok hizmeti barındıran e-Nabız’a, artık e-Devlet şifresi giriş sağlanabiliyor. İşte E nabız hakkında bilinmesi gerekenler…

e-Nabız nedir? | e Devlet giriş ile e-Nabız'a nasıl üye olunur?

e Devlet üzerindeki yeniliklere bir yenisi daha eklendi ve e Nabız sistemi artık e Devlet üzerinden kullanılabilir hale getirildi. Sağlık Bakanlığı’nın bir hizmeti olan e-Nabız, artık e-Devlet üzerinden görüntülenebiliyor. e Nabız ile beraber sağlık geçmişi görüntülenebiliyor, alınan ilaçlar, röntgen vb. bütün sağlık hizmetlerine erişim sağlanıyor. İşte e Nabız hakkında merak edilenler…

E NABIZ NEDİR?

e-Nabız sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır. Muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.

E-NABIZ’A NASIL GİRİŞ YAPILIR?

Sisteme girişte kimlik doğrulama iki şekilde mümkün olmaktadır.

1. E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet şifresi, E-İmza veya Mobil İmzanızı kullanarak T.C. numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet girişine tıkladığınızda E-Devlet girişine yönlendirileceksiniz.

E-Devlet şifreniz yoksa Sağlık Bakanlığına kayıtlı Aile Hekiminize cep telefonu numaranızın kaydını yaptırarak, telefonunuza gelecek kısa mesaj ile size iletilen tek kullanımlık erişim kodunu kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptığınızda profil bilgilerinizi oluşturmak için yönlendirildiğiniz ilk ekranda Kullanım Şartları bulunmaktadır. Profilinizi oluşturmaya başlamak için “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.

E NABIZ GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

E-NABIZ MOBİL UYGULAMASINI NASIL KULLANILIR?

Daha önce e-Nabız kullanıcı hesabı oluşturmamış iseniz öncelikle e- Devlet kapısından (www.turkiye.gov.tr) kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Bu hesabı oluştururken kendinize özel bir e-Nabız şifresi tanımlamalı, e-Nabız Mobil Uygulamasına bu şifreniz ile giriş yapmalısınız.

E NABIZ SAĞLIK GEÇMİŞİM

e-Nabız sisteminde sağlık verileriniz varsa bu sayfa e-Nabız sistemine girdiğinizde gördüğünüz ilk ekrandır. Size ait gerçekleşmiş olan son iki muayeneyi bu ekranda görebilirsiniz.

Yine aynı sayfadan son muayenelerinizi hizmet kalitesi açısından değerlendirilebilir ve muayene ile ilgili yorum yapabilir, hastaneler hakkında yaptığınız yorumları silebilirsiniz. Bu sayfada bulunan Takvim alanında eğer varsa MHRS üzerinden almış olduğunuz hastane randevularınızı ve geçmiş randevu bilgilerinizi görebilirsiniz. Bildirimler bölümünde hesabınızla ilgili yapılan son aktiviteleri, son erişim ve hastane ziyaretleri gibi bilgileri inceleyebilirsiniz.

SAĞLIK PROFİLİM

e-Nabız sisteminde sağlık verileriniz yoksa sisteme ilk girdiğinizde gördüğünüz ekrandır.

Sağlık verileriniz varsa “Sağlık Geçmişim” alanının aşağısında bu bölümü görebilirsiniz.

Daha önceden eklemiş olduğunuz tansiyon, şeker, nabız ve ağırlık bilgilerinizi veya mobil cihazlardan aktarılan verilerinizi sayısal veya grafiksel olarak bu ekranda görebilirsiniz.

E-NABIZ BİLGİLERİ DÜZENLEME

e-Nabız’a giriş yapıp, Anasayfada “Profil Düzenle” butonuna tıklayarak profil bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Buradan fotoğraf yükleme/güncelleme, şifre güncelleme işlemlerini yapabilir, yaşadığı ülke, yaşadığı şehir, boy, kan grubu, e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Birden fazla e-posta ve cep telefonu bilgisi ekleyebilirsiniz.

Menüden ulaşabileceğiniz “Paylaşım Seçenekleri” nde “Hiçbir hekim verilerimi görmesin (SMS kodu veya şifrematik ile onay zorunlu)”, “Aile hekimim verilerimi görsün”, “Muayene olduğum hekim verilerimi görsün “, “Muayene olduğum hastanedeki tüm hekimler verilerimi görsün”, “Sağlık Bakanlığındaki tüm hekimler verilerimi görsün” paylaş seçeneklerinden istediklerinizi seçebilirsiniz.

E-NABIZ ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

e-Nabız’ a giriş yaptığınızda, Anasayfada sol tarafta profil fotoğrafının altında yer alan “Düzenle” butonuna tıkladığınızda ekran açılacaktır. Bu menüden hem şifre değişikliği yapabilir hem de tüm profil bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

Kaynak

Sabah Gazetesi  Tarihi: 8.8.2018  15:18

Okumaya devam et

Sağlık Bilgi Sistemleri

Yapay zeka temelli beslenme uygulaması e-Nabız’a girecek

Yayınlandı

on

Yapay zeka temelli beslenme uygulaması e-Nabız’a girecek

Tüm sağlık bilgilerini tek bir platformda toplayan ve 12 milyon kullanıcıya ulaşan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamalar devreye giriyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların tüm sağlık bilgilerini tek bir
platformda toplayan, zaman ve mekandan bağımsız olarak kullanıcıların erişimine
ve kontrolüne olanak sunan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde, toplumu sağlıklı
beslenmeye teşvik etmeye yönelik yapay zeka temelli beslenme uygulamasının
devreye gireceğini söyledi.

Bakan Koca, e-Nabız Kişisel Sağlık
Sistemi’ni ve sistemde uygulamaya girecek yenilikleri anlattı.

Koca, vatandaşların tüm sağlık
kayıtlarını her zaman yanlarında taşıyabildikleri, istedikleri zaman sağlık
geçmişlerine erişebildikleri ve yetkileri doğrultusunda da hekimleriyle
paylaşabildikleri e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nin 12 milyon kullanıcı
sayısına ulaştığını söyledi.

Kişisel Sağlık Sistemi e-Nabız ile tüm
vatandaşların laboratuvar tahlilleri, radyoloji görüntüleri, kullandığı reçete
ve ilaç bilgileri, acil durum bilgileri, verilmiş her türlü rapor ile
muayenelerine ait her tür detay bilgiyi içeren sağlık kayıtlarına cep
telefonlarından, tabletlerinden ve bilgisayarlarından 7 gün 24 saat
erişilebildiğini anlatan Bakan Koca, sistemde kalp krizi ve vücut kitle endeksi
hesaplamalarının yanı sıra aile hekimi değişikliği de yapılabildiğini söyledi.

e-Devlet şifresiyle giriş yapılabilen
sistemde, kişinin belirlediği kurallar çerçevesinde sağlık verilerinin tümünü
ya da bir kısmını, istediği süre kadar istediği hekimle ya da yakınlarıyla
paylaşabildiğini ifade eden Koca, “Bununla birlikte giyilebilir teknolojileri
ya da GSM operatörlerinin mobil uygulamalarını kullanarak adım, nabız, kalori,
tansiyon, şeker, bisiklet mesafesi, uyku incelemesi ve benzeri sağlık
verilerini sisteme kaydedebiliyor, harita üzerinden en yakın hastaneleri ve
eczaneleri görebiliyor, ebeveynler çocuklarının sağlık verilerine e-Nabız’dan
ulaşabiliyor.” dedi.

3 MİLYONA ORGAN
BAĞIŞI 

Sağlık Bakanı Koca, dört yıl önce hayata
geçirilen e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde, 12 milyon 362 bin 65 kişinin
profil oluşturduğunu belirterek, “e-Nabız üzerinden 202 bin 215 kişi organ
bağışı bildirimi yaptı. Bu bildirimlerde 3 milyon 134 bin 544 organ bağışlandı.
Ayrıca sistem üzerinden 53 bin 311 kan bağış işlemi gerçekleşti.” bilgisini
verdi.

e-Nabız’ın, vatandaşların günlük,
saatlik, hatta anlık olarak temel sağlık göstergelerini bizzat kendilerinin
kaydedebildiği ve gerektiğinde doktoruna gösterebildiği bir özelliği içinde
barındırdığına işaret eden Koca, kullanıcıların tansiyon, nabız, şeker, boy,
kilo, alerjik durum, ilaçlarının yan etkileri gibi bilgileri isterlerse
kendilerinin kaydedebildiklerini, isterlerse kablosuz erişim özellikleri olan
tansiyon, nabız, şeker ölçüm cihazları ve akıllı bileklikler aracılığıyla da
tek tuşla bu bilgilerini kendi elektronik dosyalarına aktarabildiklerini
söyledi.

Bakan Koca, e-Nabız ile Türkiye’nin
herhangi bir yerinde alınan sağlık hizmetine ait tüm detaylarına kendi
kullanıcı hesabından erişebilen kullanıcıların, bir başka sağlık kuruluşuna
gittiğinde kendisinden istenen ve yakın zamanda yaptırılmış olan tetkiklerini
doktora göstererek tekrarlayan tetkiklerin de önüne geçtiklerini vurguladı.

SAĞLIKLI BESLENME
TEŞVİK EDİLECEK

Sisteme üye olmak için ilk olarak
kullanıcı hesabı oluşturmak gerektiğini anlatan Koca, e-Devlet kapısı olarak
adlandırılan “www.turkiye.gov.tr” adresindeki Sağlık Bakanlığı e-Devlet
hizmetleri arasında bulunan “e-Nabız Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi” üzerinden
kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra isteyen herkesin “www.enabiz.gov.tr” adresinden
de akıllı cihazlarına indirecekleri uygulamalardan kişisel kayıtlarına
erişebileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Koca, e-Nabız’a yeni
özellikler eklenmeye de devam edildiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Kullanıcılara ait tahlil sonuçları
çıktığında, randevu saatleri yaklaştığında, sağlığı ile ilgili öneri verilmesi
gerektiğinde cep telefonlarına anlık bildirimler gönderilecek. Ağız ve diş
sağlığı ile ilgili bilgilendirme ve uyarıların yanında obezite hastaları başta
olmak üzere toplumu sağlıklı beslenmeye teşvik etmeye yönelik yapay zeka
temelli beslenme uygulaması da e-Nabız’a gelecek yenilikler arasında yer
alacak.”

Okumaya devam et

Sağlık Bilgi Sistemleri

Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler (SİNA)

Yayınlandı

on

Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler (SİNA)

Sağlık Bakanlığınca,
sağlık istatistiklerinin detaylarıyla raporlanmasına ve tüm sağlık hizmet
sunucularına ait dijital kayıtların canlı izlenmesine olanak sağlayan
“Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler” (SİNA) sistemi uygulamaya
girdi

Kurum kaynaklarının daha etkin yönetilmesi, merkez ve taşra teşkilatı kullanıcılarının etkin ve hızlı karar alma yetisinin arttırılması amacıyla özel bir sistem oluşturuldu.

Vatandaşların kendi
sağlık verilerini görmek için kullandıkları “e-nabız” benzeri bir
sistem, sağlık yöneticileri ve hekimler için de etkinleştirildi.

Türk mühendislerce
TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen yerli ve milli sistem sayesinde, hekim kendi
performansını, hastalarının genel profilini, yazdığı ilaç, istediği tahlil ve
yaptığı müdahaleleri Türkiye, il, kurum ortalamaları ve dünya sağlık
standartlarıyla karşılaştırmalı görebiliyor. 

Ayrıca, başhekimler ve
Türkiye genelindeki tüm sağlık yöneticileri yüksek veri teknolojisiyle,
istatistikleri nedensel analitik çerçevesinde izleyebiliyor.

Sistemde veriler,
istatistiksel formüllerle değil canlı ve renkli grafiklerle yer alacak. Harita
üzerinde problemli bölgeler sorun oluştuğu anda belirginleşerek hızlı
müdahaleye olanak sağlanacak. Performans kartlarıyla geçmişe göre ilerleyen ve
gerileyen alanlar gözlemlenebilecek.

İlk adımı geçen yıl
hastane acil servislerindeki yoğunluğun canlı takip edilmesiyle atılan sistem
geliştirilerek, sağlık alanında elde edilen kazanımlara bir yenisi daha
eklenmiş oldu. 

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr