10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Kanser olan kadın anne olabilir mi?

Ana Sayfa » Kadın Sağlığı » Kanser olan kadın anne olabilir mi?
Paylaş
Tarih : 26 Nisan 2014 - 10:11

kadin kanserKansere Yakalanmak Anne Olma Şansını Engelliyor Mu?

Yapılan araştırmaların sonucunda dünyada her sekiz kadından birisinin yaşamının belli bir sürecinde meme kanserine yakalanma riski taşımakta olduğu belirlendi. Peki, meme kanseri olan kadının anne olabilme şansı nedir?

Türkiye Kanser İstatistikleri’ne göre her dört kadından biri göğüs kanseri. Kanser olmak kadın için ne kadar ürkütücü bir tablo oluşturuyorsa anne olamama düşüncesi de bir o kadar korkutucu. Peki, kanser olan kadının bu hastalıktan kurtulma ve anne olabilme şansı nedir?

Dünyada en sık görülen kanser tipi olan meme kanseri göğüs hücrelerinde görülen bir kanser türüdür. Bu hastalık erkeklerde de görülebilirken kadınlarda görülme olasılığı erkeklerden yüz kat daha fazladır. Yaş ilerledikçe görülme olasılığı artan meme kanseri özellikle modern yaşam koşulları ve kariyer merakıyla birlikte ciddi bir yükselişe geçti. Göğüs kanserinde en önemli kavram erken tanıdır. Erken teşhis ile birlikte hastanın yaşama şansı %96 oranında artmakta. Göğüs kanserinin en çok rastlanan türü göğüsün süt kanallarında görülmekte. Göğüs kanseri göğüsün dışına da yayıldığında, lenfatik düğümlerin en çok görüldüğü bölge koltuk altı bölgesidir. Ayrıca kanser hücreleri göğüsten başka lenf düğümlerine, kemiklere, akciğer ve karaciğere sıçrayabilmektedir.

Meme kanseri riskini artıran etkenler;

Yakın derecede akrabalardan birisine meme kanseri teşhisi konulmuş olması,
Elli yaş ve üstünde olunması.
Regli dönemine on iki yaşından önce girilmiş olması,
Diğer göğüse de daha önceden hastalık teşhisi konması,
Daha önce gebe kalınmamış olması
Regli döneminin elli yaşının üstündeyken devam ediyor olması.

Kanser olmak anne olmayı engellemez.

Meme hücrelerinde, kanser riskini çoğaltan bazı genler saptanmıştır. Bu genler aileden gelebilir ve kuşaktan kuşağa aktarılabilir. Günümüzde hala meme kanserinin neden gerçekleştiği ve nasıl geliştiği henüz saptanmış değil. Fakat gerek göğüs gerekse diğer kanser çeşitlerinde erken teşhis konulduğu takdirde radyoterapi ya da kemoterapi öncesi kadın yumurtalık, yumurta dokusu ya da embriyosu dondurulduğu takdirde tedavi sonrası anne olma şansı tekrar devam eder.

Hastalığa teşhis nasıl konulur?

Meme kanserinde yaş faktörü çok önemlidir. Erken yaşlarda da görülebilen göğüs kanserine yakalanma riski yaş ilerledikçe yükselişe geçmektedir.. İleriki yaşlardaki erken teşhis yöntemleri ile genç yaştaki hastalara uygulanan yöntemler birbirinden çok farklıdır. Yirmi yaş ve üzerindeki kadınlar her ayın belli bir zamanı kendi kontrollerini yapmalıdırlar. Kontrol sırasında meme dokusunda şişkinlik veya yumru şeklinde bir şeye rastlandığı takdirde hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalılardır. Bir farklılık saptanmasa dahi en fazla üç yılda bir doktor tarafından muayene edilmesi erken teşhis için çok önemli bir adımdır.

Tedavi yöntemleri;

Göğüs kanseri tedavi yöntemlerini genel olarak dört maddede gösterebiliriz.

Cerrahi tedavi
Radyoterapi (Işın tedavisi)
Kemoterapi (Kimyasal tedavi)
Hormon tedavisi (Endokrin)

Cerrahi tedavi yöntemi ve ışın tedavisi yöntemi meme kanseri hastalığının kontrolünü sağlayan yöntemlerdir. Ancak buna karşılık endokrin tedavi yöntemi ve kimyasal tedavi (kemoterapi ) yöntemi t sistematik bir biçimde etki eden yöntemlerdendir.

Etiketler : , , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri
Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri

Yaş: Bel ağrılarının sıklığı yaşla birlikte artar ve 40-60 yaşlarında en sık karşımıza çıkar. Cins: Kadınlarda bel ağrısının daha

Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri
Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri

Kadınlar fizyolojik yapıları gereği yaşamları boyunca pek çok hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Kadınlara özel sağlık problemleri çoğunlukla

Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri
Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Dünya Çapında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz